Hlavní navigace

Blahopřání České televize paní režisérce Věře Chytilové

[Tisková zpráva] U příležitosti významného životního jubilea první dámy českého filmu uvede ČT v sobotu 31. 1. od 20.00 dokument Věra Chytilová a od 21.00 film Sedmikrásky v rámci cyklu Zlatá šedesátá a od 22.15 dokument Cesta, v pátek 6. 2. dokument Věra Chytilová pohledem Ireny Pavláskové z cyklu GEN.

Sdílet

Sobota 31. ledna ČT2
20:00 Zlatá šedesátá – Věra Chytilová (premiéra)
Československý filmový zázrak, jak ho viděli jeho tvůrci.

21:00 Sedmikrásky
Kudy chodí, tudy provokují. Slavný film režisérky Věry Chytilové o dvou Mariích a o bludném kruhu pseudohodnot a pseudovztahů (1966). Hrají: J. Cerhová, I. Karbanová, J. Albert, J. Klusák, M. Češková a další. Scénář Ester Krumbachová a V. Chytilová. Kamera Jaroslav Kučera.

22:15 Cesta
Dokumentární portrét V. Chytilové natočila režisérka Jasmína Blaževičová.

Pátek 6. února ČT1
09:50 GEN – Věra Chytilová pohledem Ireny Pavláskové (1993)

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program – www.zlatasede­sata.cz

Věra Chytilová (* 2. 2. 1929) studovala původně architekturu, pracovala jako kreslička, laborantka, manekýnka. Na Barrandově začínala jako klapka, vypracovala se na pomocnou režisérku. Vystudovala FAMU v ročníku Otakara Vávry, absolvovala hraným středometrážním snímkem Strop. Debutovala dokumentem Pytel blech. Podílela se na povídkovém snímku Perličky na dně (povídka Automat Svět). Natočila mj. filmy O něčem jiném, Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme, Hra o jablko, Panelstory, Kalamita, Vlčí bouda, Faunovo velmi pozdní odpoledne, Šašek a královna, Kopytem sem, kopytem tam, Dědictví aneb Kurvahošigutntag, Pasti, pasti, pastičky, Hezké chvilky bez záruky, dokumenty Čas je neúprosný, Praha – neklidné srdce Evropy, Vzlety a pády. Je členkou Evropské filmové akademie a držitelkou řady ocenění včetně francouzského Řádu za umění a literaturu, Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu, Medaile Za zásluhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).