Hlavní navigace

Bludičky

[Tisková zpráva] Česká televize natáčí třídílný televizní film BLUDIČKY, o velkém problému naší současné reality, o dětech z dětských domovů, které na pokraji své dospělosti vstupují do normálního života, na nějž jsou jen málo připraveni a s nímž se musí mnohdy bolestně srovnat.

Sdílet

Scénář Ivo Pelanta vypráví příběh více než aktuální a více než společensky potřebný.

„Děti, které prožily svůj život v dětských domovech, vycházejí do normálního světa. Jsou jako my, ale ne úplně. Cosi jim chybí, cosi nemohly nikdy dostat, ať se stát a jeho instituce snažily sebevíc – zkušenost normální rodiny. Nevstupují do běžného občanského života jako běžní mladí lidé, tedy samozřejmě a přirozeně, s vnitřní i vnější výbavou, kterou dává rodina – ony musí v tom obyčejném světě kolem sebe nejdříve něco důležitého nalézt, objevit a mnohdy si i bolestně prožít. Příběh maličkého klanu tří sourozenců, Marie, Adama a Evy, kteří celý svůj dosavadní život prožili v dětském domově, vypráví právě o tomto okamžiku nárazu mladých lidí bez rodinné zkušenosti na realitu, běžnou a obvyklou každému z nás, co jsme měli to zdánlivě samozřejmé štěstí v rodině vyrůstat. Je to příběh jejich dozrávání, které je obtížnější právě o to, co jim chybí a co musejí bolestně nalézt,“ popisuje příběh dramaturg Jan Otčenášek.

Režie se ujala Irena Pavlásková, za kamerou stojí Diviš Marek. Hlavní role byly svěřeny Janě Pidrmanové, Filipu Cílovi a Tereze Nvotové, do dalších rolí byli obsazeni například Simona Stašová, Miroslava Pleštilová, Jan Zadražil, Růžena Merunková, Stanislav Zindulka, Rostislav Novák, Václav Jiráček, Jana Janěková, Martina Menšíková, Pavla Beretová, Jana Stryková ad.

Celkem 31 natáčecích dnů mají filmaři rozvrženo do dvou etap, ta první proběhla v únoru letošního roku, tak druhá se natáčí v těchto dnech. Většina natáčení probíhá v obci Pyšely, v tamním dětském domově a jeho okolí.

Na obrazovkách by se měl film objevit již letos.

Bludičky jsou v roce, kdy „Počítáme s dětmi“, otevřeným a bezprostředním příspěvkem České televize k problému, který se už dnes – a velmi silně – dotýká nás všech.