Hlavní navigace

ČT1: Jiřina Bohdalová exceluje v nových detektivkách Ach, ty vraždy!

[Tisková zpráva] Jiřina Bohdalová v roli svérázné advokátky na penzi řeší se svým vnukem pět spletitých kriminálních případů od 24. října vždy v neděli na ČT1 od 20:05 hodin. Cyklus Ach, ty vraždy! mohou diváci sledovat ve stejnou dobu také na ČT HD v nativním vysokém rozlišení.

Sdílet

„Mám radost vždy, když čtu svižný text, vtipný scénář a když v něm najdu pěknou roli pro sebe. Pocit z prvního čtení scénářů cyklu Ach, ty vraždy! byl příznivý také proto, že role babičky hlavního hrdiny příběhu je bohatá nejen na stavbu děje, zápletku a napětí, ale taky na bohaté převleky,“ svěřuje se se svými pocity Jiřina Bohdalová v rozhovoru na webu ČT.

Autorem cyklu Ach, ty vraždy! a jeho režisérem je Zdeněk Zelenka: „Jedná se o docela ojedinělý cyklus pěti celovečerních detektivních filmů, který jsem napsal „na tělo“ herečce Jiřině Bohdalové. Každý z pěti natočených dílů má nejen zcela odlišný styl vyprávění v rámci detektivního žánru, ale má i odlišnou stavbu příběhu, což znamená, že v některých dílech se již na začátku příběhu dovíme, kdo zločin spáchal, a bavíme se sledováním důmyslné práce vyšetřovatele, jindy naopak pachatele neznáme a s vyšetřovatelem ho na konci příběhu odhalíme. Diváci tedy uvidí kriminální komedii, psychologickou detektivku, situační komedii s vraždou nebo například napínavou detektivku s prvky thrilleru,“ vysvětluje tvůrce v rozhovoru na webu ČT.

V původních celovečerních filmech Zabijáci doktorky Kalendové, Hřích profesora Sodomky, Tajná mise docentky Rybkové, Smrt lobbisty Mansdorfa, Vražda poštovní doručovatelky vyšetřuje záhadné případy Květa Kalendová: „Moje postava, advokátka na penzi, k tomu nadšená ochotnice, se v rámci děje dokonale maskuje, upřesňuje J. Bohdalová: „A činí tak především z lásky k vnukovi,“ sympatickému, ale smůlou pronásledovanému Kamilovi, kterého hraje Václav Jílek: „Byla jsem na castigu a vybrala jsem si zcela neznámého mladého herce tak trochu sama,“ prozrazuje J. Bohdalová: „Samozřejmě jsme se radili s režisérem. A vybrala jsem si dobře. Vašek je vnímavý, chytrý kluk a navíc má v sobě pokoru. Ještě o něm uslyšíme,“ dodává herečka.

V cyklu hraje plejáda vynikajících českých herců například Viktor Preiss, Václav Postránecký, František Němec, Jiří Štěpnička, Petr Kostka, Petr Štěpánek, Filip Blažek, Jan Hrušínský, Jiří Schmitzer, Josef Dvořák a řada dalších. „Myslím, že mohu divákům slíbit opravdu velkou přehlídku špičkového hereckého umění,“ říká režisér Zdeněk Zelenka v rozhovoru na webu ČT.

Na Dětském filmovém a televizním festivalu Oty Hofmana Ostrov 2010 udělila odborná porota Cenu Oty Hofmana detektivce Hřích profesora Sodomky za nejlepší dílo v kategorii od 13 do 18 let, a to za komediální ztvárnění detektivního žánru pro mládež. A porota dětí a mládeže ocenila příběh hlavní cenou festivalu Křišťálovým šatonem v kategorii od 13 do 18 let.

Rozhovory s J. Bohdalovou, Z. Zelenkou, V. Jílkem, video bonusy a řada dalších informací: www.ceskatele­vize.cz/program