Hlavní navigace

Březen zvýšil zájem o nakupování na internetu

[Tisková zpráva]

Sdílet

Březen zvýšil zájem o nakupování na internetu

Praha, 11. dubna 2005 – Více než 17 tisíc zájemců si vyzkoušelo v březnu v ukázkovém internetovém obchodě na www.bezpecnyna­kup.cz, jak probíhá nákup na internetu. Výraznější zaměření 8. ročníku Března – měsíce internetu (BMI 2005) na nakupování se projevilo i tím, že například uživatelé portálu ATLAS.CZ v porovnání s únorem hledali slova jako je prodej, internetový obchod nebo nákup v březnu o 25 procent častěji. Kromě toho v březnu uspořádalo 330 knihoven téměř 1700 akcí a pořadů, které propagovaly internet, využívání elektronických informačních zdrojů a četbu. Těchto akcí se zúčastnilo přibližně 47 000 obyvatel po celé České republice. Dalších zhruba 2500 účastníků navštívilo některou ze sedmi odborných konferencí v rámci letošního měsíce internetu.

Nejpočetněji navštívenou akcí se stala Noc s Andersenem, kterou zorganizovalo na podporu dětského čtenářství za aktivního využití internetových technologií 408 knihoven, škol, družin, domů dětí, dětských domovů a nemocnic, z toho 28 slovenských a 21 polských knihoven a jedna rakouská knihovna. Zúčastnilo se jí rekordních 12 322 dětí a 2260 dospělých.

Potvrdilo se tak, že zájem veřejnosti o seznámení s možnostmi internetu ve srovnání s předcházejícími lety neklesá, ale naopak stále ještě roste. Knihovny tomuto zájmu vyšly vstříc tím, že ještě ve větším počtu než vloni otevřely své brány všem zájemcům o internet, nabízely jeho využívání bezplatně nebo s výraznými slevami. Tradičně velkou pozornost věnovaly zvyšování informační gramotnosti a školení všech skupin obyvatel v užívání počítače a internetu. Národní knihovna ČR zpřístupnila veřejnosti nový portál www.knihovny.cz, který by měl každému usnadnit využívání knihoven a nabízených služeb.

K novinkám letošního ročníku patřila literární soutěž Internet a můj handicap. Došlých 32 soutěžních prací potvrdilo, že internet je pro lidi se zdravotním postižením těžko nahraditelným pomocníkem při překonávání jejich hendikepu. Konference INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, na které byli vítězové soutěže oceněni, dále představila několik původních řešení českých výzkumníků, díky kterým se významně zlepší možnosti ovládání počítačů a přístupu k internetu i pro lidi s velmi těžkými druhy zdravotního postižení.

Tradiční dětská konference Junior Internet získala zásluhou účasti zástupců z Litvy, Lucemburska a Slovenska již mezinárodní rozměr a opět předvedla velmi kvalitní webové stránky a rozsáhlejší internetové projekty, u kterých se těžko pozná, zda je jejich autorem dítě, nebo zkušený profesionál.

Výraznou mezinárodní účast návštěvníků z 26 zemí zaznamenali organizátoři královéhradecké konference Internet ve státní správě a samosprávě. Také zájem tuzemských účastníků letos předčil očekávání a kapacita kongresového centra Aldis byla prakticky zcela vyčerpána. Unikátní příležitosti pro setkání s kolegy, vzájemnou výměnu zkušeností i získání potřebného know-how chtěli využít všichni, kdo se na informatizaci veřejné správy v ČR podílejí - od ministrů, politiků a vedoucích odborů ministerstev přes hejtmany, primátory a starosty až po úředníky, webmastery či pracovníky knihoven a katastrálních úřadů.
Měsícem internetu však aktivity na podporu internetu nekončí. Na dnešní tiskové konferenci k zakončení BMI 2005 byl představen společný projekt Ministerstva informatiky ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a BMI sdružení Veřejný internet. Jeho cílem je soustřeďovat informace o zařízeních nabízejících veřejný přístup k internetu a zpřístupňovat je tak, aby se dalo snadno zjistit, kde se tato místa nacházejí a jaké služby nabízejí. Tato databáze vzniká na adrese www.verejnyin­ternet.cz. Údaje z ní bude přebírat Adresář Portálu veřejné správy a doplní o ně informace o obcích v ČR.

Aktivní zůstane nadále také ukázkový obchod na www.bezpecnyna­kup.cz. Skončila pouze soutěž pro jeho návštěvníky, kteří měli uhodnout, kolik zájemců si vyzkouší zkušební nákup. První cenu – barevný televizor Hyundai – získala Miroslava Kabešová, domácí kino Akai si odvezl Tomáš Kokoška a DVD přehrávač Hyundai Jan Špalovský. Dalších 80 cen bude soutěžícím posláno poštou.

Organizátorem 8. ročníku Března – měsíce internetu je BMI sdružení, záštitu poskytlo Ministerstvo informatiky ČR, hlavními partnery jsou Asociace pro elektronickou komerci, ČSOB a DIGI TRADE, mediálními partnery Atlas.cz, Český rozhlas, Právo, Protext – PR servis ČTK, Springer Media CZ, Vogel Burda Communications a odbornými partnery FOR Internet a EPMA. Partnery ukázkového obchodu www.bezpecnyna­kup.cz jsou eProton.cz, Internet Mall, Obchodní – dům.cz, Kasa.cz, Internet Shops, Čedok a HiFiShop.cz.

Podrobnosti o projektu Březen – měsíc internetu jsou na www.brezen.cz. Tiskové zprávy BMI sdružení najdete také v servisu novinářského portálu na adrese www.PRnet.cz.

BMI sdružení je neziskové sdružení fyzických i právnických osob, jehož posláním je podpora rozvoje internetu jako globálního komunikačního prostředku, charakteristického pro informační společnost. Za svůj projekt Měsíc Internetu BMI sdružení dostalo cenu Best in ESIS (European Survey of Information Society) a cenu finalisty soutěže Stockholm Challenge Award, které se zúčastnilo 612 projektů z 80 zemí.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).