Hlavní navigace

Britská královská rodina má na YouTube oficiální kanál

[Tisková zpráva] Britská královská rodina spustila na YouTube vlastní královský kanál. Speciální stránky na www.youtube.com/theroyalchannel nabízejí jak velmi vzácné archivní, tak zcela nové záznamy královny Alžběty II. a dalších členů královské rodiny včetně událostí odehrávajících se v královské režii. A nová videa budou pravidelně přibývat.

Sdílet

V tuto chvíli na tomto oficiálním kanálu najdete například první televizní vánoční poselství vysílané v roce 1957. Přístup k doposud chráněnému záznamu byl uvolněn k 50. výročí prvního televizního vysílání vánočního poselství. Na kanálu britské královské rodiny na YouTube najdete i letošní poselství, zveřejněno bylo dokonce ve stejnou dobu, ve kterou se tradičně vysílá v televizi.

Mezi videi najdete zatím málo známé filmy Britského filmového institutu (British Film Institute), například:

První televizní vánoční poselství, Sandringham House,1957
Od vysílání tohoto poselství uběhlo nedávno 50 let a jde o úplně první televizní poselství. Tehdejší poselství dokonce odkazovalo na technologický pokrok: “Pevně věřím, že díky tomuto novému médiu bude má řeč osobnější. To, že mne dnes někteří z vás mohou vidět na vlastní oči, je jen dalším příkladem rychlosti, s jakou se věci kolem nás mění.”

Přepis všech vánočních poselství, včetně tohoto, najdete zde: http://www.ro­yal.gov.uk/ou­tput/Page4609­.asp .

Filmy lorda Johna Wakehursta: “Long to Reign Over Us”
(Tyto záznamy nebyly ještě nikdy zveřejněny.) Lord Wakehurst (1895–1970) poslanec za konzervativce, guvernér Nového jižního Walesu a Severního Irska byl také amatérským filmařem. Film komentuje sám Lord Wakehurst a zaznamenává události od smrti krále Jiřího VI. až ke korunovaci královny Alžběty II. Snímek je barevný a značná část příběhu je vyprávěna z pohledu veřejnosti: ukazuje davy truchlící po králově smrti a následující rok pak davy okupující ulice a stanující na Mall, aby v den korunovace novou královnu alespoň zahlédli.

Růže pro růžovou královnu, 1917
Záznam z filmového týdeníku, kde královna Alexandra navštěvuje prodejce růží ve West Endu (Londýn).

Královská svatba, 1923
(velmi vzácné záběry) Filmový týdeník o svatbě Vévody z Yorku a Lady Elizabeth Bowes-Lyon, tedy královny matky.

Dále na tomto kanálu najdete různá videa, která byla doposud dostupná na webových stránkách královské rodiny: záznamy ze zahradních slavností, státních návštěv, setkání královny a premiéra anebo třeba návštěvu Prince z Walesu ve škole Roberta Clacka.