Hlavní navigace

Brundibár se vrací

[Tisková zpráva] Den památky obětem holocaustu připomene Česká televize dokumentem, který vyrobilo Televizní studio Ostrava.

Sdílet

V neděli 28. ledna 2006 uvádí Česká televize na druhém programu ve 22:00 hodin reprízu dokumentu režiséra Aleše Koudely Brundibár – opera za zdmi ghetta. Zážitek židovských dětí, které v napjatých poměrech terezínské internace nacvičily operu autorů Hanse Krásy a Adolfa Hoffmeistra, i jejich následná deportace se těm, které přežily, navždy vryl do paměti. V našem dokumentu se dosud žijící aktéři unikátního představení scházejí po letech, aby zhlédli představení Dismannova souboru, podělili se o svoje dnešní dojmy i bolavé vzpomínky.

Jednu z obdivuhodných a stále neuvěřitelně vitálních žen, které vystupují v dokumentu, jsme požádali o vyjádření. Paní Eva Herrmannová nám napsala: „Krásův Brundibár se dnes prakticky hraje po celém světě, počet dětí, které tuto vpravdě mimořádnou dětskou operu už nastudovaly a zpívaly jde do tisíců. Zároveň se tyto děti také dovídají o osudech svých vrstevníků, kteří původně tuto operu zpívaly v terezínském ghettě. Otec jednoho německého chlapce mi jednou řekl, že jeho syn se díky účinkování v Brundibáru dověděl o válce více, než z celoročního vyučování dějepisu.“

Dokument Brundibár – opera za zdmi ghetta uvedla Česká televize poprvé v říjnu loňského roku. Výjimečné datum Dne památky obětem holocaustu nabízí příležitost uvést jej znovu jako připomínku událostí, které by neměly být zapomenuty.

Nepochybně není snadné psát o Brundibárovi a točit o něm filmy, říká dále Eva Herrmannová, O to více jsem byla potěšena, že se ostravský dokument velice vydařil. Autoři snímku totiž stihli sezvat dosud největší počet nás přeživších pamětníků, kteří jsme v terezínském nastudování opery působili. Zároveň se jim pak podařilo vytvořit po všech stránkách vyvážené dílo, poukazující nejen na tragiku celého dění, ale zároveň i na skutečnost, jak blahodárně dovedla v terezínském ghettě tato dětská opera působit na psychiku interpretů a hlavně jejich posluchačů. Všichni na to s vzrušením i s láskou vzpomínají dodnes.

Připomínáme, že
 – dokument vyrobilo:Centrum hudby, zábavy a tvorby pro děti a mládež TSO
Šéfdramaturg: Marek Dohnal
Šéfproducent: Tomáš Jarolím
Scénář: Eva Dannhoferová, Aleš Koudela
Dramaturg: Eva Dannhoferová, Martin Novosad
Vedoucí výroby: Markéta Grossmannová
Kamera: Petr Kožušník
Režie: Aleš Koudela

 – v dokumentu účinkují:
Eva Erbenová, Anita Franková, Eva Herrmannová, Helga Hošková,
Tommy Karas, Greta Klingsbergová, Marta Kottová,
Dita Krausová, Michal Macourek, Evelina Merová
Eva Šormová, Raja Žádníková,
Sára Dannhoferová, Dismanův rozhlasový dětský soubor

 – informace k pořadu a fotografie najdete v rubrice POŘADY A-Z na : www.ceskatele­vize.cz

– užitečné odkazy:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).