Hlavní navigace

BSA: Češi stále užívají téměř polovinu softwaru nelegálně

[Tisková zpráva] Každá druhá kopie softwaru je v Česku pořízena nelegálně. Za dlouhodobě relativně nízkou mírou pirátství v Česku stojí zvýšený prodej počítačů s předinstalovaným softwarem a důsledná osvěta hlavně ve firemním sektoru. Snižování míry pirátství rovněž podporuje úspěšná práce policie a přísnější přístup soudů k porušování autorských práv.

Sdílet

PRAHA, 23. května 2006 – Čtyřicet procent softwaru instalovaného v roce 2005 na tuzemských počítačích je nelegálních. Pro Českou republiku 40procentní míra softwarového pirátství představuje ztráty ve výši 2,7 miliardy korun (121 mil. USD). V Evropské unii je míra pirátství na 36 procentech a ztráty se vyšplhaly na více než 266 miliard korun (12 mld. USD). Z celosvětového pohledu se pirátství odhaduje na 35 procent se ztrátami přesahujícími 755 miliard korun (34 mld. USD). Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnilo sdružení výrobců komerčního softwaru Business Software Alliance (BSA). Nezávislou studii provedla IDC, přední celosvětová firma, které se specializuje na výzkum a analýzy trhu informačních technologií.

Za snížením softwarového pirátství v Česku vidí analytici IDC zejména nárůst prodeje značkových notebooků a počítačů s již předinstalovaným softwarem. „Jakmile je software legálně předinstalovaný na novém počítači, výrazně se snižuje prostor pro instalaci nelegálních kopií. Výrobci softwaru a hardwaru nyní úzce spolupracují při distribuci počítačů s předinstalovaným softwarem,“ řekl tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč.

Oproti loňskému roku si Česko v hodnocení míry pirátství polepšilo o jeden procentní bod. Za posledních více než deset let se však podařilo snížit pirátství o 26 procent z původních 66 procent naměřených v roce 1994. „Česko tak vykazuje dlouhodobě jednu z nejnižších měr pirátství v zemích střední a východní Evropy a letos je na tom z těchto států dokonce nejlépe,“ řekl Jan Hlaváč. Na druhém místě se umístilo Maďarsko (42 %) a na třetím Slovensko (47 %). Polsko je na tom naopak s 58 procenty ve středoevropském regionu nejhůře.

Česko je v boji proti pirátství dokonce úspěšnější než některé starší členské státy Evropské unie. Hodnoty Itálie (53 %), Francie (47 %) či Španělska (46 %) vysoce převyšují tuzemskou míru pirátství. „Je to zvláště překvapivé u Francie a Itálie, které se řadí mezi vyspělé státy EU. Francie za to ale platí nejvyššími finančními ztrátami v Evropě, které se vyšplhaly na 71 miliard korun (3,2 mld. USD),“ dodal Jan Hlaváč.

V porovnání se sousedním Rakouskem a Německem je ovšem stále co dohánět. Nejlépe na tom jsou v rámci Evropské unie Finsko a Rakousko (obě 26 %) následované Německem (27 %) a dalšími skandinávskými zeměmi, které dlouhodobě vykazují velmi nízkou míru pirátství. Primát v dodržování autorských práv k softwaru drží USA 21 a Nový Zéland 23 procenty.

V Česku se dlouhodobě zlepšuje ochrana duševního vlastnictví, respektive autorských práv na všech úrovních. Situace se velmi zlepšila hlavně ve firemním sektoru, kde zejména větší organizace berou vlastnění legálního firemního softwaru jako samozřejmost. Naopak u menších a středních firem je situace stále špatná. Nelegální software se mnohdy užívá zcela standardně jako součást firemní politiky. „Nejedná se o ojedinělý jev. Hlavní příčinou zvýšeného výskytu nelegálních softwaru v tomto segmentu firem úzce souvisí s nedůkladnou správou softwarového vybavení. V této oblasti nabízí BSA pomoc prostřednictvím informačních stránek www.Zeptejtese­Sama.cz,“ dodal Jan Hlaváč.

K respektování autorských práv zároveň přispěla úspěšná práce Policie ČR, která mimo jiné vyčlenila pro boj s počítačovou kriminalitou speciální útvar. Tažení policie proti porušování autorských práv je rok od roku úspěšnější. Podle statistiky Policejního prezidia bylo za rok 2005 odhaleno 791 trestných činů porušování autorských práv a o rok dříve to bylo 462 případů. Policejní statistiky se vztahují nejen na software, ale na veškeré případy porušování autorského práva, tedy například audio a video nahrávky. „Zaznamenali jsme také velký posun v přístupu soudu k pirátství ve firmách. Rozsudky nad jednateli či majiteli firem, kde se nelegální software toleroval, jsou poměrně časté,“ dodal Jan Hlaváč.

BSA za poslední dva roky eviduje 243 nových případů nelegálního užívaní či distribuce softwaru, přičemž škody způsobené výrobcům softwaru sdruženým v BSA se vyšplhaly přes 31 milionů korun. Evidence BSA ale zohledňuje pouze případy, které se dotýkají některého ze členů BSA. Nejvíce případů eviduje BSA v Praze (56), severních Čechách (35) a jižní Moravě (29). Pokud jde o výši způsobené škody, smutný primát drží východní Čechy s téměř 11 miliony korun.

Česká republika by snížením míry softwarového pirátství o deset procentních bodů získala ekonomické benefity v řádech miliard korun. V průběhu příštích čtyř let by bylo vytvořeno 2 900 nových pracovních míst v oblasti informačních technologií. Příjmy státního rozpočtu by se zvýšily o 2,3 miliardy korun (96,2 milionů USD) a tuzemský hrubý domácí produkt by vzrostl o více než 22,7 miliardy korun (951,9 milionů USD). Závěry vyplývají z loňského průzkumu renomované analytické společnosti IDC, která podobně analyzuje situaci v sedmdesáti zemích světa.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).