Hlavní navigace

Budoucí regulační rámec evropských elektronických komunikací

[Tisková zpráva] V Praze dne 5. června 2007 Členka Evropské komise pro informační společnost a media Viviane Reding vystoupila 1. června na mezinárodní konferenci v Aténách s projevem, v němž rozebrala některé aspekty dalšího vývoje regulace evropských elektronických komunikací. Tento projev je podle názoru České asociace kompetitivních komunikací (ČAKK) důležitým signálem pro operátory sítí a služeb elektronických komunikací v Evropě.

Sdílet

„Z vystoupení Viviane Reding totiž vyplývá, že až teprve na konci října zveřejní konkrétní legislativní návrhy na úpravu či změny platné právní úpravy elektronických komunikací, které budou závazné i pro Českou republiku,“ říká prezident ČAKK Zdeněk Vaníček a dodává, že celý proces novelizace evropského předpisového rámce se tak povážlivě opožďuje.

Podle Viviane Reding je nyní Komise v závěrečné fázi přípravy návrhu nového regulačního rámce, který bude evropské elektronické komunikace ovlivňovat až do roku 2015. Rámec má zajistit další posílení hospodářské soutěže, zejména v sektoru širokopásmových služeb, a dokončit zformování jednotného telekomunikačního trhu v Evropském společenství. Podle představ Komise k tomu ale mají napomoci některé závažné institucionální změny, jako je vznik jednotného evropského regulátora elektronických komunikací a další regulatorní zásahy do již probíhající a dostatečně prověřené hospodářské soutěže, například v sektoru služeb prostřednictvím mobilních komunikačních sítí.

„ČAKK se domnívá, že nejlepší cestou k efektivní hospodářské soutěži na trzích sítí a služeb elektronických komunikací je postupné odbourávání dosud nadměrné regulace a podnikání bez zbytečných zásahů státu všude tam, kde jednotlivé trhy dostatečně prokázaly, že jsou konkurenčními. Regulace ex ante by měla postupně přecházet do polohy ochrany hospodářské soutěže ex post a vrcholné orgány EU by neměly do tohoto procesu vnášet politická hlediska, která bývají odtržena od reality tržního a technologického rozvoje,“ říká prezident ČAKK.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).