sítím zámořského projektu Internet2
Sdružení CESNET úspěšně pokračuje v budování gigabitové sítě národního výzkumu a vzdělávání CESNET2. Poté, co byl v březnu minulého roku uveden do provozu okruh Praha – Brno o kapacitě 2,5 Gb/s, se síť CESNET2 neustále rozšiřuje.
Kapacitou 2,5 Gb/s nyní disponují okruhy Praha – Brno, Praha – Ostrava, Praha – Hradec Králové, Praha – Pardubice, Praha – Liberec, Praha – České Budějovice, Praha – Plzeň a Brno – Olomouc. Síť dále doplňují okruhy o rychlosti 34 Mb/s (Praha – Ústí nad Labem, Brno – Zlín, Brno – Ostrava a záložní okruh Praha – Brno) a okruhy nižších rychlostí. (schéma topologie sítě je na obrázku na straně 4). Použitím rychlostí 2,5 Gb/s pro páteřní internetovou síť se CESNET2 kapacitně rovná akademickým sítím, které zabezpečují chod projektu Internet2 (Abilene, vBNS).
Technologií, používanou pro datové přenosy, je PoS (Packet over Sonet), přičemž druhou vrstvu zabezpečují buď dodavatelé okruhů (trasy do Ostravy, Českých Budějovic, Plzně a Hradce Králové), nebo si sdružení pronajímá optická vlákna, která osazuje vlastními regenerátory signálu (tímto způsobem jsou řešeny trasy do Brna, Pardubic, Olomouce a Liberce). Směrování v páteřní síti je realizováno technologií MPLS (Multiprotocol Label Switching). CESNET2 se použitím kombinace těchto dvou technologií stala první produkční sítí v Evropě a jednou z prvních na světě vůbec, která takové řešení nasadila. Technologie MPLS je zabezpečena směrovači CISCO GSR 12016 s kartami osazenými rozhraními OC-48. Koncoví účastníci jsou na tuto páteřní síť připojeni v bodech přítomnosti buď přímo nebo prostřednictvím metropolitních sítí jako je např. PASNET v Praze nebo BAPS v Brně či prostřednictvím okruhů s nižšími rychlostmi (např. technologií ATM nebo digitálními okruhy).
Mezinárodní konektivita sítě CESNET2
a zapojení do projektu GÉANT
Externí konektivita sítě CESNET2 má v současnosti kapacitu 200 Mb/s. Je zabezpečena okruhem o rychlosti 155 Mb/s k síti EBONE Broadband a dalšími okruhy o celkové kapacitě 45 Mb/s k panevropské síti TEN-155.
Protože je sdružení CESNET členem projektu GÉANT, jehož cílem je vybudování stejnojmenné panevropské gigabitové sítě, po zprovoznění pražského uzlu sítě GÉANT v říjnu 2001 bude sdružení připojeno k této síti. Pražský uzel sítě GÉANT, který bude umístěn přímo v prostorách sdružení CESNET, bude připojen jedním okruhem o kapacitě 10 Gb/s do SRN a dvěma okruhy o kapacitě 2,5 Gb/s (do Polska a na Slovensko). Síť CESNET2 pak bude k tomuto uzlu zatím připojena okruhem o rychlosti 1,2 Gb/s (rychlost bude zvyšována dle potřeby).
Jádro nové panevropské sítě GÉANT bude postaveno na rychlosti 10 Gb/s. Tím se GÉANT stane nejrychlejší akademickou sítí na světě. Česká republika se tak stává v projektu GÉANT jednou z osmi evropských zemí, do kterých okruh o přenosové rychlosti 10 Gb/s povede. Desetigigabitová trasa je asi 160tisíckrát propustnější než standardní telefonní linka a je schopna přenést několik milionů emailů za sekundu. GÉANT propojí přes tři tisíce vědeckých a vzdělávacích pracovišť ve více než třiceti státech Evropy. Bezkonkurenční parametry sítě budou určeny především specialistům z technicky vysoce náročných oborů, jakými jsou například meteorologie, fyzika vysokých energií, medicína a podobně. V této souvislosti se mluví o tzv. „virtuálních laboratořích“ či „virtuálních ústavech“.
Síť CESNET2 je také připojena do propojovacího centra NIX.CZ okruhem o kapacitě 100 Mb/s, který bude v průběhu října rozšířen na 200 Mb/s. Poté, co NIX.CZ umožní připojení rychlostí 1 Gb/s, bude síť CESNET2 jednou z prvních sítí, která tak učiní.