Hlavní navigace

SPOLEČNOSTI CANALDIGITAAL A TV VLAANDEREN SPOUŠTÍ NOVÝ BALÍČEK PROGRAMŮ V KVALITĚ HDTV PROSTŘEDNICTVÍM SATELITŮ ASTRA

[Tisková zpráva] Novinka je určena pro nizozemský a belgický trh. Balíček bude možné přijímat z družice ASTRA na pozici 23,5° vých. délky. Satelit 23,5° vých. délky začalo během jediného roku využívat přes 300 tisíc domácností z Nizozemí a Belgie.

Sdílet

Praha, 5.5. 2008: Lucemburská společnost SES ASTRA z holdingu SES (kód na burzách Euronext Paris a Luxembourg Stock Exchange: SESG), oznámila spuštění nového balíčku programů v kvalitě HD (High Definition) poskytovaného prostřednictvím satelitů ASTRA zákazníkům v Nizozemí a Belgii. Nizozemská společnost CanalDigitaal zajištující televizní vysílání přes satelit společně se svojí sesterskou společností TV Vlaanderen z Belgie budou od tohoto měsíce vysílat svůj nový balíček programů v kvalitě HDTV. Využijí přitom satelity ASTRA na orbitální pozici 23,5° východní délky. V září 2007 byla s vysílacími společnostmi nasmlouvána přenosová kapacita (jmenovitě dva retranslátory) nezbytná k zajištění této nové nabídky. Kromě nových programů CanalDigitaal/TV Vlaanderen vysílaných v kvalitě HD se prostřednictvím satelitů ASTRA a SIRIUS již dnes přenáší 34 kanálů ve vysokém rozlišení.

Nabízený balíček bude zpočátku obsahovat dokumentární kanály – Discovery HD a National Geographic HD, a dále nizozemský kanál Brava HDTV zaměřený na vážnou hudbu a operu. Uvedení dalších kanálů HD se plánuje v nejbližší době. Společnost CanalDigitaal kromě toho uzavřela smlouvu s NOS, nizozemskou veřejnoprávní vysílací společností, o možnosti přenosu fotbalového mistrovství Evropy 2008 i olympijských her. Obě tyto sportovní události by se měly vysílat v kvalitě HD ze satelitů ASTRA na pozici 23,5° východní délky.

Podle posledního vydání ASTRA Satellite Monitor je v Nizozemí a Belgii již více než 300 tisíc domácností, které přijímají satelitní vysílání prostřednictvím družic na pozici 23,5° východní délky. Využívají přitom technické řešení ASTRA DUO LNB 60 nebo jiná zařízení umožňující příjem kanálů z více družic ASTRA. Přes 240 tisíc těchto domácností je v Nizozemí, což představuje celou polovinu nizozemského trhu v segmentu zákazníků přijímajících přímo ze satelitů ASTRA.

K tomu dodává Bill Wijdeveld, ředitel společnosti ASTRA Benelux: „Nárůst počtu domácností přijímajících ze satelitů ASTRA na pozici 23,5° východní délky je prostě ohromný – zvláště pokud si uvědomíme, že tato nová pozice pro příjem signálu přímo ze satelitu byla na trh v Beneluxu uvedena teprve před rokem. Spuštění nového balíčku programů v kvalitě HDTV znamená určitý milník rozvoje vysílání ASTRA na pozici 23,5° vých. délky, coby další pozice pro příjem signálu přímo ze satelitu (DTH – Direct To Home) v Nizozemí a Belgii.“

Kromě kanálů společností CanalDigitaal/TV Vlaanderen v kvalitě HD se prostřednictvím satelitů ASTRA 23,5° východní délky přenášejí nizozemské regionální kanály a tematické balíčky programů uvedených vysílacích společností. Díky orbitální pozici 23,5° východní délky si nyní mohou nizozemští i belgičtí zákazníci plně vychutnat výhody vysokorychlostního Internetu a telefonování přes Internet (VoIP – Voice over Internet Protocol) poskytované v rámci služby ASTRA2Connect. Nová služba obousměrného širokopásmového přenosu je založena výhradně na přenosu dat prostřednictvím satelitů a od 1. června 2008 ji začne nabízet na trhu v Belgii a Nizozemí poskytovatel Satelliet Electronics ve spolupráci se společnostmi Siemens a Budget Phone.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).