Hlavní navigace

ČD-Telematika spouští službu přístupu k IPTV

[Tisková zpráva] ČD-Telematika začíná poskytovat služby internetového televizního vysílání (IPTV) ve své optické síti. Nová služba umožní lokálním operátorům, kteří jsou připojeni k síti ČDT, poskytovat svým koncovým zákazníkům TV vysílání prostřednictvím protokolu IP a v ideálním případě nabídnout internetové, hlasové a TV služby skrze jednu zásuvku, tzv. „triple play“.

Sdílet

Přístup k IPTV bude ČD-Telematika poskytovat ve spolupráci se společností PRO-ZETA spol. s r.o. Praha, která zajišťuje technologii pro služby IPTV, a společností HDD s.r.o. zabezpečující distribuční práva k televizním programům. Strategická smlouva o provozování služby QuickMedia IPTV byla uzavřena 18.10.2007. Díky službě IPTV mohou operátoři nabízet svým zákazníkům kompletní produkty „triple play“ s minimálními počátečními náklady a zároveň se plně věnovat poskytování služeb svým zákazníkům. Autorská a distribuční práva, programovou nabídku, technologii a přenos TV signálu kompletně zajistí ČDT ve spolupráci se strategickými partnery.

Služba IPTV zahrnuje kvalitní programovou nabídku společnosti HDD s.r.o., která dnes čítá přes 40 TV kanálů a je průběžně rozšiřována. Mezi nesporné výhody systému QuickMedia IPTV patří téměř okamžité přepínaní kanálů bez obvyklého zpoždění. Mezi další funkce systému patří blokace kanálů pomocí rodičovského zámku – PIN, kvalitní elektronický programový průvodce (EPG), podpora teletextu a interaktivní služby. Kvalitu obrazu společně s moderním zázemím společnosti PRO-ZETA uživatelé ocení především u sportovních pořadů a filmových kanálů. Společnost PRO-ZETA používá k vývoji technologických řešení pro televize a kompresi obrazu svůj vlastní hardware. Obrazový signál je přenášen ve formátu MPEG-2. V závislosti na povaze televizního programu je datový tok jednoho televizního kanálu plovoucí od 3 do 8 Mbit/s.

Služba QuickMedia IPTV je určena především pro sítě FTTx a DSL. Služba je testována od roku 2005. Na veletrhu Invex 2006 byl systém poprvé představen veřejnosti i v síti DSL. Nyní se produkt uchází ve finále soutěže měsíčníku Computerworld o cenu IT produkt roku 2007.