Hlavní navigace

Čechy láká Řecko, Egypt a Tunisko

[Tisková zpráva] PRAHA, 19. června 2007 – Češi utratí za letošní dovolenou přibližně o 5% více a nejčastěji na dovolenou poletí do Egypta, Řecka a Tuniska. Vyplývá to ze statistik prodaných zájezdů agentury Last.cz.

Sdílet

Nejvíce Čechů zatím na svoji dovolenou necestuje letadlem, ale autem, a tak i nadále zůstává nejnavštěvovanější destinací Chorvatsko. Počet turistů mířících do zemí bývalé Jugoslávie však v posledních letech klesá a tento trend bude i letos pokračovat. „Chorvatsko je každým rokem dražší, takže řada zákazníků zvolí nakonec jinou zemi,“ vysvětluje pokles Petr Chylík z Last.cz. „Letos například lidé raději odlétají do Bulharska, kde je možno koupit týden ubytování, včetně letenky už od 6 000,– Kč,“ dodává Chylík. Počet leteckých dovolených tak každým rokem pozvolna narůstá a pro řadu Čechů se letadlo stává standardním způsobem dopravy na dovolenou.

Se zvyšováním komfortu dopravy souvisí i nárůst ceny, kterou zákazníci utratí za průměrnou dovolenou. Podle průzkumu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) utratí průměrný Čech letos za dovolenou 14 500 Kč, což je o 5% více než v roce 2006. Zároveň bude čtvrtina Čechů kupovat dovolenou přes internet, avšak v tomto ohledu zatím zůstáváme pozadu za západní Evropou, kde si dovolenou přes internet vloni objednalo 40% zákazníků.

Přes internet se prodávají hlavně dražší zájezdy, průměrná objednávka dosahuje výše 32 000,– Kč a dovolenou přes internet nakupují hlavně obyvatelé Prahy a středočeského kraje, kteří tvoří více než 25% zákazníků. Každým rokem ale přibývá i zákazníků z ostatních krajů a postupně se snižuje i cena jedné objednávky. To souvisí jak se snižováním cen zájezdů, tak i s faktem, že dovolenou přes internet si objednává stále širší vrstva obyvatel, která nakupuje i levnější pobyty.