Hlavní navigace

Cena Andreje Stankoviče

[Tisková zpráva] Ocenění pro Petru Všelichovou za dokument Zločin jménem Katyň bylo předáno 25.6.2007 v Praze

Sdílet

V pražském kině PONREPO byla včera večer předána Cena Andreje Stankoviče za rok 2007. Nezávislá porota ji letos udělila Petře Všelichové za režii dokumentu ostravské televize Zločin jménem Katyň. V zastoupení režisérky převzala Cenu A.S. šéfdramaturgyně Centra publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava Lenka Poláková.

Skupina samozvanců, která Cenu Andreje „Nikolaje“ Stankoviče uděluje, navazuje na tradici Cen samozvanců, udělovaných po tři roky básníkem a kritikem Andrejem Stankovičem mimořádnému tvůrčímu počinu v oblasti kinematografie. Skupina samozvanců, resp. „skupina stoupenců kritických intencí“ Andreje Stankoviče, se tak rozhodla na protest proti všeobecné bulvarizaci českého kulturního prostředí. Mezi oceněnými z předchozích ročníků jsou např. režisér Jan Němec za film „Jméno kódu: Rubín“, Radim Špaček za snímek „Rychlé pohyby očí“ nebo Karel Vachek za film „Bohemia Docta“. Z posledních ročníků zaujala např. dokumentaristka Kristina Vlachová za celé dosavadní filmové dílo, odhalující zločiny komunismu nebo Martin Řezníček za dokument “Jan Křížek-sochy a včely“.

Dokument Zločin jménem Katyň uvedla Česká televize v lednu tohoto roku. V dubnu 2007 získal Cenu časopisu Dějiny a současnost za nejlepší český dokument z oblasti humanitních a společenských věd na 42. ročníku festivalu Academia film Olomouc. S uznáním se setkal i na speciální projekci filmů věnovaných právě Katyni na Mezinárodní festivalu dokumentárních filmů v Krakově letos v červnu.

Připomínáme, že autoři dokumentu – režisérka Petra Všelichová, dramaturgyně Lenka Poláková a scenáristé Mečislav Borák a Otýlie Tobolová – se věnují nejen historickým skutečnostem, které v českém prostředí nejsou tolik známé, ale i faktu, že mezi tisíci obětí masového vraždění polské elity byli také občané tehdejšího Československa. Vycházejí ze vzpomínek dosud žijících příbuzných, kteří ve sdružení Katyňská rodina usilují o shromáždění dokumentů a důkazů k této tragické události.

„ K práci na dokumentu mne přivedlo nejen bádání historika Mečislava Boráka, ale i dramatická historie mé vlastní rodiny,“ říká režisérka Petra Všelichová. “Usilovala jsem zároveň o takový způsob filmového vyjádření, který by byl přitažlivý pro diváka, sdělný v jednotlivých shromážděných údajích a zároveň měl v sobě rytmus i naléhavost, které osloví především mladé lidi. „

Během natáčení v Rusku a na Ukrajině se setkali ostravští dokumentaristé s novinářem Genadijem Žavoronkovem. Osobní setkání s ním a dramatické natáčení v nemocnici, které úřady nechtěly povolit, v nich zanechaly hluboký dojem. Při předávání Ceny A.S. to včera připomněla Lenka Poláková: „Společně s režisérkou vnímám toto ocenění jako cenu pro všechny, kteří se na dokumentu podíleli, a také jako vyjádření úcty tomuto pronásledovanému člověku, který – jak jsme se dověděli – nedávno zemřel a náš dokument neviděl.“