„Psací pero je opravdu dodnes mým hlavním pracovním nástrojem, takže já vnímám toto ocenění jako povzbuzení a výzvu k další práci,“ řekl Jiří Hubač.
Málokteré jméno je tak úzce spojeno s Českou televizí a málokterý dramatik si po celou svou tvůrčí dráhu dokázal udržet laťku kvality tak vysoko jako scenárista, dramatik a vynikající adaptátor literárních předloh Jiří Hubač. Pro Českou a dříve Československou televizi píše již přes čtyřicet let. Těžko bychom hledali jiného scenáristu, který ve svých dramatech vystavuje hrdiny velkým životním zkouškám s takovou dávkou empatie a porozumění pro jejich lidské slabosti a zaškobrtnutí jako Jiří Hubač. Přitom jim dokáže velkoryse odpouštět, a když už se na postavy žene veliká životní katastrofa, snaží se i v té nejtrpčí situaci najít něco povzbudivého, někdy i úsměvného. „Jiří Hubač je pro mne jako ředitelku programu České televize jistotou. Vysíláme-li cokoliv z jeho tvorby, vždy své diváky potěšíme,“ ocenila autora Kateřina Fričová.
Jiří Hubač (nar. 1929), který v létě letošního roku oslavil významné životní jubileum, je neodmyslitelně spojen s Českou, respektive Československou televizí, pro niž píše už přes čtyřicet let. Patří mezi nejvýznamnější osobnosti moderní české dramatiky a scenáristiky. V šedesátých letech úzce spolupracoval s režisérem Antonínem Moskalykem. Z jejich společné tvorby připomeňme televizní filmy Dlouhé podzimní odpoledne nebo Pozdní léto. Také pozdější spolupráce s Františkem Filipem přinesla divákům nezapomenutelné inscenace a filmy: Lístek do památníku, Nezralé maliny a dvě inscenace s tematikou alkoholismu Ikarův pád a Tažní ptáci s excelentním hereckým výkonem Vladimíra Menšíka. Scénáře k filmům Učitel tance, Fany a Babí léto daly pak vyniknout Martinu Dejdarovi, Jiřině Jiráskové s Jiřinou Bohdalovou a Vlastimilu Brodskému se Stellou Zázvorkovou. Pro Jiřinu Bohdalovou se stal i jakýmsi osobním autorem, když přímo pro ni napsal nejprve divadelní hru Dům na nebesích a později Generálku Jeho Veličenstva.
Neopomenutelnými jsou vedle řady televizních her a adaptací také Hubačovy scenáristické podíly na slavných seriálech Tři chlapi v chalupě, Eliška a její rod, Sanitka i jeho vlastní počin na scénáři neméně populární série Dobrá voda. Umění vytvořit zajímavé postavy pro herecké osobnosti a zároveň pevná spolupráce s vynikajícími režiséry dělají z dramat Jiřího Hubače díla, ke kterým se diváci stále rádi vracejí.
Česká televize vyhlásila soutěž o Cenu generálního ředitele České televize za mimořádný scenáristický přínos ve prospěch tvorby České televize v podobě psacího pera Mont Blanc již po druhé. V loňském roce se jejím nositelem stal Jiří Stránský.