Hlavní navigace

Cena Pavla Kouteckého pro dokument ČT Pozemšťané, koho budete volit?

[Tisková zpráva] Cenu Pavla Kouteckého za osobitý dokumentaristický počin převzala 6. června 2011 režisérka Linda Jablonská spolu s účastníky dokumentární dílny občanského sdružení Inventura na slavnostním večeru v pražském Divadle Archa. Film vznikl v brněnském studiu ČT. Na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2010 získal Cenu diváka.

Sdílet

Vítězný film soutěže Cena Pavla Kouteckého Pozemšťané, koho budete volit? bude uveden na přehlídce dokumentárních filmů Český dokumenT 2011 ve středu 8. června od 16:00 a ve čtvrtek 9. června od 21:00 v pražském kině Atlas. www.ceskatele­vize.cz/cesky­dokument

Dokument Pozemšťané, koho budete volit? vznikl jako výsledek půlroční spolupráce mezi režisérkou Lindou Jablonskou a studenty dokumentární dílny o.s. Inventura. Snímek zachycuje loňskou jarní předvolební kampaň českých politiků před volbami do Poslanecké sněmovny. Štáb studentů dokumentární dílny se účastnil předvolebních mítinků, natáčel ankety s občany i politiky na témata, která jsou v jiných médiích přinejmenším neobvyklá. Externí kamery zaznamenaly veškeré dění kolem, reakce ochranky, příznivců, ale i odpůrců politických stran. Štáb také zjišťoval, zda politická korektnost a předvolební sliby nejsou jen prázdnými hesly, pokoušel se odhalit, nakolik je dvacet let po revoluci v českém člověku stále zakořeněný předsudek vůči všemu, co není „úplně normální“. Bystrý a zvídavý pohled handicapovaných filmařů na svět činí z filmu originální, čerstvý a zábavný divácký zážitek.

Občanské sdružení Inventura vzniklo v roce 2005 s cílem pozměňovat představy veřejnosti o životech lidí s mentálním handicapem a integrovat tyto lidi do společnosti. „Film byl natočen jako součást projektu o. s. Inventura s názvem Dobýváme veřejný prostor,“ říká režisérka Linda Jablonská. „Snažíme se ukázat, že lidé s mentálním handicapem mají ve společnosti své místo, a že jejich názory jsou nejen neopominutelné, ale v mnohém inspirativní a zajímavé.“

Film z cyklu Ta naše povaha česká měl televizní premiéru na Dvojce 15. prosince 2010: www.ceskatele­vize.cz/program

Cena Pavla Kouteckého za osobitý dokumentaristický počin. Ocenění nese jméno historicky prvního držitele českého lva za dokument a podporuje jeho pokračovatele, trpělivé pozorovatele světa schopné sdělit své pocity a postřehy filmem.

Letos popáté udělovanou Cenu založili spolupracovníci a přátelé režiséra Pavla Kouteckého po jeho tragické smrti v roce 2006. Vyhlašuje ji Asociace Film&Sociologie a Divadlo Archa ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Jeden svět. Objekt ceny vytvořil významný sklářský výtvarník René Roubíček, kterého Koutecký zachytil při práci v nezapomenutelném filmu Dialog.

Cenou Pavla Kouteckého byl v r. 2007 byl oceněn film Nízký let scenáristy a režiséra Jana Šikla z koprodukčního cyklu ČT a PRAGAFILMU Soukromé století, v r. 2008 dokument ČT Pulec, králík a Duch svatý scenáristy Richarda Komárka a režiséra Filipa Remundy, v r. 2009 snímek Nevítaní scenáristy, kameramana a režiséra Tomáše Škrdlanta, koprodukční snímek ČT a Studia KF s.r.o., a v r. 2010 dokument Země snů režiséra Martina Ryšavého, koprodukční film ČT a Mildproduction.

Letos pětičlenná porota ze 100 přihlášených dokumentárních filmů na Cenu, nominovala filmů: For Semafor Miroslava Janka, Medvědí ostrovy Martina Ryšavého, Nesvatbov Eriky Hníkové, Pozemšťané, koho budete volit? Lindy Jablonské, Vše pro dobro světa a Nošovic Víta Klusáka, Česká Granada Jana Papouška, Filmař, fanoušek, podivín Kateřiny Mikulicové. www.cenakoutecky.cz

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).