Hlavní navigace

Cena Respektu pro Davida Macháčka z týmu investigativních Reportérů ČT

[Tisková zpráva] David Macháček získal Cenu Respektu na MFDF již vloni za třídílnou reportáž Ostří hoši z Třebíče. Letos se mu podařilo cenu obhájit s dvoudílnou reportáží (Bez)dlužníci, kterou mohli diváci sledovat v rámci jediného investigativního pořadu na televizních obrazovkách – Reportérů ČT.

Sdílet

Cenu převzal v úterý 27. října na slavnostním zahájení Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2009, jehož 13. ročník probíhá od 27. října do 1. listopadu.

David Macháček pracuje v České televizi od srpna 2006, odkdy je také členem týmu Reportérů ČT. Snaží se točit především reportáže, které poukazují na často nerovný střet lidí s arogancí politiků, úředníků a zákonů.

„Za celou redakci Reportérů ČT připomínám všem, kteří dělají nepravosti, zneužívají své postavení nebo podvádějí: Jsme tady a budeme vás sledovat a natáčet o vás tak dlouho, dokud s takovými věcmi nepřestanete. A Cena Respektu nám k tomu dodává sílu," říká David Macháček.

„Cena Respektu je obrovské povzbuzení. Obvykle točím reportáže o lidech, od kterých pochvalná slova slyšet nemůžu. Kdo by také chválil za to, že ho přistihneme při nějakých nepravostech. O to cennější je zažít pocit, že taková práce má smysl, že si jí někdo všímá a považuje ji za dobrou," říká David Macháček.

Dvoudílná reportáž (Bez)dlužníci: Kvůli několikakorunovým formálním dluhům na sociálním pojištění odmítalo Ministerstvo práce a sociálních věcí vyplácet podporu firmám zaměstnávajícím zdravotně postižené. Přestože tyto dluhy existovaly jen několik dní a firmy je uhradily obratem poté, co se o nich dozvěděly, ministerstvo trvalo na svém výkladu zákona a podporu postiženým nadále odpíralo. Přístup úředníků změnilo až natáčení dvou reportáží podpořené upozorněním ombudsmana, že ministerská tvrdost nemá žádnou oporu v zákoně. Po více než rok trvajícím vyjednávání dostaly firmy na svůj účet původně zamítnuté dotace. Ministerstvo navíc upravilo zákon tak, aby se podobná neodůvodněná tvrdost už nemohla opakovat.

Reportéři ČT v premiéře na obrazovce České televize každé pondělí na ČT1 od 21:30 hodin. Více informací: www.ceskatele­vize.cz/repor­terict

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).