Hlavní navigace

Cenu Michala Velíška získal Filip Korostenski

[Tisková zpráva] Letošní Cenu Michala Velíška, udělovanou za občanskou statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů, obdržel třicetiletý Filip Korostenski. Ocenění, u jehož zrodu stála televize Nova a které od roku 2006 uděluje Nadace ADRA, získal za záchranu ženy v devátém měsíci těhotenství, která omdlela za volantem svého jedoucího vozu.

Sdílet

Praha 10. listopadu 2008 – Třicetiletý Filip Korostenski, který skokem otevřeným okénkem do jedoucího auta zachránil život ženy v devátém měsíci těhotenství, jež upadla do bezvědomí, získal letošní Cenu Michala Velíška. Ocenění za občanskou statečnost při ochraně života a zdraví spoluobčanů, u jehož zrodu stála televize Nova, uděluje od roku 2006 Nadace ADRA. Plastiku anděla jako morální ocenění za jeho čin předali Filipu Korostenskému primátor hlavního města Prahy Pavel Bém, předseda správní Nadace ADRA Vítězslav Vurst a Iva Velíšková, patronka projektu a manželka střihače TV Nova, který zahynul před třemi roky při obraně ženy, ohrožované mladíkem s pistolí.

Letos byli na Cenu Michala Velíška nominováni čtyři muži a jeden jedenáctiletý chlapec, jejichž příběhy televize Nova postupně odvysílala v publicistickém pořadu Na vlastní oči a které lze stále shlédnout na www.nova.cz. Z veřejného hlasování Nadace Adra prostřednictvím internetu vyšel vítězně Filip Korostenski. Z celkově udělených 7631 hlasů jich získal 2320.

„Zhruba pětkrát více hlasujících lidí než loni je pro mě potvrzením toho, že pro veřejnost je morální ocenění těch, kteří neváhají riskovat své zdraví i život pro záchranu jiných, správným krokem,“ konstatoval Vítězslav Vurst, předseda správní rady Nadace ADRA, a dodal: „V současném světě není pomoc v kritické situaci stále samozřejmá, proto je cílem Ceny Michala Velíška přispět k tomu, aby opět bylo normální pomáhat druhým.“

Filip Korostenski je zatím třetím, komu byla u nás Cena Michala Velíška udělena. Historicky prvním držitelem tohoto ocenění je Aleš Babinský z Dolní Lutyně, který se v nemocnici v Karviné-Ráji postavil přesile několika útočníků, kteří fyzicky napadli sanitářku. V pořadí druhým oceněným je Roman Ferenci, který jako čtrnáctiletý zachránil z rozbouřené zimní řeky dvouletého chlapce.

Televize Nova se rozhodla pozvat všechny finalisty posledního ročníku i se svými partnery na prohlídku televize s přijetím u generálního ředitele TV Nova Petra Dvořáka. Návštěva by se měla uskutečnit v následujících týdnech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).