Hlavní navigace

Cenu Michala Velíška získali Lucie a Michal Kučerovi

[Tisková zpráva] Letošní Cenu Michala Velíška, udělovanou za občanskou statečnost při záchraně života a zdraví spoluobčanů, obdrželi manželé Lucie a Michal Kučerovi. Ocenění, u jehož zrodu stála televize Nova a které od roku 2006 udělují TV Nova a Nadace ADRA, získali za záchranu své tety, kterou se pokusil brutálně zavraždit její bývalý přítel.

Sdílet

Praha 17. prosince 2010 – Na počátku hrdinského činu manželů Lucie a Michala Kučerových bylo zlé tušení, které je přimělo k telefonátu své tetě Marcele. Když zjistili, že opravdu není něco v pořádku, okamžitě se vypravili do jejího bytu. Násilníka, který na paní Marcelu brutálně zaútočil nožem, zastavili na poslední chvíli, a poté ho předali do rukou policie. „Pro mě jsou hrdiny číslo jedna. Jen díky nim žiji dál,“ řekla paní Marcela po slavnostním ceremoniálu v Rezidenci primátora hlavního města Prahy, v níž byla ve čtvrtek 16. prosince 2010 Cena udělena.

Za svůj hrdinský čin převzali Lucie a Michal Kučerovi Cenu Michala Velíška v podobě plastiky anděla z rukou primátora hlavního města Prahy Josefa Svobody. Oceněným gratulovali i Vítězslav Vurst z Nadace ADRA, Andrea Němcová, moderátorka publicistického pořadu TV Nova Střepiny a členka nominačního výboru, a Iva Velíšková, patronka projektu a manželka střihače TV Nova, který zahynul před pěti lety při obraně ženy, ohrožované mladíkem s pistolí.

Letos byla Cena Michala Velíška udělována již popáté. Televize Nova a Nadace ADRA ji udělují od roku 2006 za občanskou statečnost při záchraně života a zdraví spoluobčanů. Její vznik iniciovala televize Nova po tragické události, při níž byl 13. září 2005 zastřelen střihač této stanice Michal Velíšek, tehdy otec devítiměsíční dcery, při poskytování pomoci jemu neznámé studentce v ohrožení. Generálními mediálními partnery projektu jsou tn.cz a nova.cz.

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili i další nominovaní hrdinové roku 2010. Dvanáctiletá Tereza Lesayová, která zachránila topícího se spolužáka. David Bernátek, jenž zadržel a předal policii muže, který ubodal svou expřítelkyni, a Josef Škrabánek, který neváhal skočit do rozvodněné řeky, aby zachránil topícího se souseda. Kvůli nepřízni počasí se omluvila poslední letošní nominovaná – Alena Maráková z Krnova. Ta při přepadení směnárny koncem září 2010 duchapřítomně odzbrojila v krnovském obchodním domě lupiče, který ohrožoval granátem obsluhu a vynucoval si peníze.

Historicky prvním držitelem Ceny Michala Velíška je Aleš Babinský z Dolní Lutyně, který se v nemocnici v Karviné-Ráji postavil přesile několika útočníků, kteří fyzicky napadli sanitářku. Druhým oceněným je Roman Ferenci, který jako čtrnáctiletý zachránil z rozbouřené zimní řeky dvouletého chlapce. Jako třetí v pořadí získal Cenu Michala Velíška Filip Korostenski, který zachránil těhotnou řidičku, když omdlela za volantem jedoucího vozu. Loni byli oceněni devatenáctiletí bratranci Pavel Staňo a Petr Fišer, kteří zachránili před vykrvácením cyklistu, kterému při přejíždění železniční trati vlak amputoval obě nohy.