Hlavní navigace

Ceny pro Českou televizi za pomoc ohroženým památkám

[Tisková zpráva] Česká televize slavila velký úspěch při prezentaci výsledků XIII. ročníku soutěže Média na pomoc památkám. Pořad Reportéři ČT získal za reportáž Nádraží na odstřel 1. místo, dokumentární seriál Praha – město věží z dílny Bedřicha Ludvíka obsadil 2. příčku a cyklus pořadů Poutní místa autorů Jiřího Šindara a Martiny Burešové se umístil na třetím místě. Čestné uznání navíc obdržel cyklus Rajské zahrady od Vladimíra Štvrtni.

Sdílet

David Macháček a Radek Kudela z pořadu Reportéři ČT, jsou tvůrci reportáže Nádraží na odstřel která napomohla záchraně architektonicky cenné budovy nádraží v Ústí nad Orlicí, které hrozila demolice. Unikátní projekt architekta Rudolfa Freye z r. 1874 postavený na půdorysu písmene H s hrázděným zdivem tak nepotkal osud pražského Těšnova, který vyletěl do povětří v době vrcholící normalizace. Davida Macháčka ocenění velmi potěšilo: „Tato cena patří celému pořadu Reportéři ČT. Jsme už jediný tým, který připravuje investigativní reportáže a snaží se o důslednou kontrolu úředníků a politiků. Ostatní televize na takovou práci už rezignovaly. Případ nádraží v Ústí nad Labem je důkazem toho, jak je důležité zveřejňovat fakta, která se někdo kvůli svým obchodním zájmům snaží skrývat.“

Dokumentární seriál Bedřicha Ludvíka Praha – město věží vypráví o historii a stavebních zvláštnostech pražských věží a provází jím Viktor Preiss. Cyklus pořadů Poutní místa z dílny Jiřího Šindara a Martiny Burešové zve diváky prostřednictvím Josefa Somra a Ladislava Lakomého k návštěvám církevních staveb. Cyklus Rajské zahrady Vladimíra Štvrtni přináší odborný pohled na historické zahrady s populárně naučným výkladem.