Hlavní navigace

Černá srdce (…zem není gulatá)

[Tisková zpráva] Dokumentární film Moniky Rychlíkové a Břetislava Rychlíka s fotografiemi Marie Zachovalové a Jindřicha Štreita

Sdílet

Třetí pokračování celoročních sběrných dokumentárních pohledů Břetislava Rychlíka na lidskou komunitu. Po mezinárodně oceňovaných filmech Jeden rok ( o životě sedmi starých lidí z horských vesnic a samot Horňácka, narozených za Rakouska- Uherska) a Kamenolom boží ( jeden rok v Severních Čechách) je to tentokrát společný pohled dvou režisérů (Moniky Rychlíkové, Břetislava Rychlíka) a dvou fotografů (Jindřicha Štreita, Marie Zachovalové) na čtyři romské rodiny. Film vznikal od prosince 2006 do prosince 2007 v romské osadě na Slovensku, v tradiční venkovské romské komunitě v Maďarsku, v industriální oblasti v Polsku a v předměstské romské komunitě u nás v ČR. Na přípravě filmu a výběru účinkujících spolupracovala romská muzea a romské organizace ze všech zemí Viszegradu. Film vznikl v koprodukci Plum Production a ČT Televizního studia Ostrava, za podpory Viszegrádského fondu, Media Desk Evropského společenství a Státního fondu na podporu a rozvoj České kinematografie. Česká televize jej uvede na sklonku roku 2009.

Příběhy čtyř romských rodin ze zemí Visegrádské čtyřky zachytila režisérská dvojice Monika a Břetislav Rychlíkovi a fotografové Marie Zachovalová (1981 – 2008) a Jindřich Štreit. Život v osadě na Slovensku, na maďarském venkově či ve městech České republiky a Polska je různý, přesto ho spojuje několik důležitých charakteristik. Tradice, rodinná soudržnost a víra v boha jsou pro všechny před objektivem kamery stejně nezbytné jako láska k hudbě a k dětem. Dokument přibližuje romskou kulturu i mentalitu etnika, jež si zakládá na své historii a které s obavami hledí do budoucnosti, v níž by splývání kultur mohlo ohrozit jeho autenticitu. Černá srdce v sobě skrývají nejen současníky, ale také předky, kteří během druhé světové války zahynuli v koncentračních táborech.

Film je věnovaný památce mladé fotografky Marie Zachovalové ( 1981 – 2008), která zemřela tragicky několik dní po dokončení práce.