Hlavní navigace

Češi mají zkreslené představy o platbách na Internetu

[Tisková zpráva] Která platba je na internetu nejbezpečnější a nejrychlejší? Většina nakupujících na internetu v tom nemá zcela jasno jednotlivé způsoby plateb a jejich vlastnosti vnímají chybně. Nejdůležitější je pro nakupující maximální ochrana osobních údajů a finančních dat a nízké náklady platby. Vyplývá to z výzkumu platební brány PayU, který byl realizován na reprezentativním vzorku 1186 respondentů.

Sdílet

„Kromě maximální ochrany osobních údajů nakupující dále vyhledávají rychlost průběhu transakce a její jednoduchost,“ říká Gabriel Kalapoš, manažer platební brány PayU. Překvapivě chybně však vnímají, které platební způsoby nejlépe odpovídají jejich požadavkům.

Z pohledu nakupujících je nejbezpečnější platbou na internetu bankovní převod, následuje dobírka a hotovostní platba při osobním převzetí. Nedůvěru mají respondenti k platbě platební kartou či platebními tlačítky bank. „Paradoxně platby platebními tlačítky patří k nejbezpečnějším způsobům platby,“ říká Vratislav Kříž, produktový specialista přímého bankovnictví z Raiffeisenbank a dodává: „Platební brána, na kterou se klient dostane pomocí platebního tlačítka, je zabezpečena stejně jako internetové bankovnictví. Transakce dále probíhají v systému konkrétní banky a obchodníci se o nich dozvědí zpravidla nejrychleji. Podobně bezpečné jsou také platby platebními kartami v případě, že využívají technologii 3D Secure vyvinutou na bázi aplikace kartovou asociací.“

Zkresleně vní­mají nakupují­cí  také rychlost jednotlivých způsobů platby. Za nejrychlejší považují platbu bankovním převodem. Ta však mezi různými bankami může trvat až dva pracovní dny, zatímco v případě platby kartou nebo platebními tlačítky je platba převedena v reálném čase. To znamená, že e-shop může zboží odeslat prakticky okamžitě po zaplacení.

Někteří respondenti správně  uvedli, že pohodlnost dobírky snižuje nutnost vyzvednout si předmět na poště. Naopak nejpohodlnější a nejjednodušší je podle nich platba bankovním převodem, tuto možnost uvedlo až 75 % respondentů.  „Ve skutečnosti je však tento způsob platby na internetu poměrně nepohodlný a zdlouhavý,“ říká Gabriel Kalapoš, manažer platební brány PayU, a dodává: „Zatím trochu opomíjený princip platby platebními tlačítky funguje stejně, oproti platbě přes běžný bankovní převod však odpadá nutnost vypisovat jednotlivé údaje. Všechny totiž nakupující najde předvyplněné ve svém internetovém bankovnictví a platbu tak stačí jednoduše potvrdit.“ Navíc obchodník dostává informaci o platbě v reálném čase a může tak ihned expedovat zboží.

Podle Gabriela Kalapoše je hlavním důvodem, proč lidé dávají předost běžnému bankovnímu převodu před rychlým online převodem pomocí bankovních tlačítek nedostatečná znalost této platební metody. „Lidé jsou skeptičtí k věcem, které neznají. Platební tlačítka jsou přitom hlavně rychlým a pohodlným převodem peněz. Je to příležitost naučit společně s bankami uživatele tuto platební metodu více používat,“ říká Gabriel Kalapoš. PayU proto už v minulém roce připravilo pro veřejnost na stránkách platební brány PayU Průvodce online platbami, který jim na základě jednoduchého testu doporučí nejvhodnější způsoby platby podle jejich potřeb a který shrnuje výhody a nevýhody jednotlivých platebních metod.

Průvodce PayU: http://pruvod­ce.payu.cz/

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).