Hlavní navigace

Češi se bojí nakupovat v zahraničních internetových obchodech, Evropa je na tom podobně

[Tisková zpráva] Jablonec nad Nisou, 24.3.2009 - Češi, kteří nakupují na internetu, zboží vybírají a pořizují převážně z nabídky českých internetových obchodů. V zahraničních e-shopech nakupuje stabilně pouze 1% uživatelů, 7% přesvědčí k nákupu v zahraničí lepší cena. Zbývajících 92% nakupuje zejména v českých internetových obchodech. Tyto výsledky ukázal komplexní výzkum o nakupování na internetu realizovaný nezávislým nákupním rádcem Heureka.cz ve spolupráci s portály Aukro.cz a Obchodni-dům.cz, který byl proveden na reprezentativním vzorku 20 000 uživatelů českého internetu.

Sdílet

„Domnívám se, že největší překážku pro nakupování v zahraničí představuje pro Čechy jazyková bariéra, i když někteří maloobchodní prodejci už mají nabídku v několika jazycích, a obavy z platby přes internet,“ říká Tomáš Hodboď z nezávislého nákupního rádce Heureka.cz. a upozorňuje: „Pokud chceme platit kartou, je nutné mít u banky aktivovanou možnost internetových plateb.“

Pokud Češi nakupují v zahraničí, nejčastěji je to v USA nebo ve Velké Británii. Nejčastěji pak nakupují elektroniku nebo značkové oblečení, které je u nás, zvláště ve srovnání s USA, předražené.

V Evropské unii nakupuje v současnosti na internetu přibližně 150 milionů lidí, ale jen pětina z nich nakupuje také v jiném státě, než z kterého pochází. Podle Evropské komise tato nedůvěra pramení z neexistence jednotných celoevropských záruk, které by nakupující chránily. Zákazníci často nevědí, že stejné zboží mohou nakoupit v jiných státech EU levněji. V posledním roce nakoupilo v Evropské unii na internetu alespoň jednou 33% obyvatel, tento podíl každoročně roste. Částka vynaložená za nákupy v roce 2007 dosahovala v celé Evropské unii přibližně 24 miliard eur.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).