Dvacetidílný cyklus Česká paměť každý den na ČT1 od 19:30

[Tisková zpráva] Po celý prosinec uvádí ČT1 po hlavní zpravodajské relaci Události nový cyklus vzdělávacích pořadů Česká paměť od režiséra Roberta Sedláčka. Jednotlivá témata jsou řazena chronologicky od nejstarších českých dějin až do poloviny 19. století. Natáčelo se například o historii keltského opida ve Stradonicích, kláštera na Velehradě nebo empírového řetězového mostu u Stádlece.

Sdílet

Dvacetidílný cyklus volně navazuje na starší cykly České hlavy a Živé srdce Evropy, u jejichž vzniku stál rovněž režisér Robert Sedláček. Oba si získaly přízeň laických diváků a druhý byl dokonce oceněný na festivalu Ekofilm v roce 2007. Sedláčkův pohled na českou historii vyrůstá z přesvědčení, že přístup k vlastní minulosti je jedním z mála způsobů, jak poznat kulturní úroveň národa. V jednotlivých dílech se seznámíme s osudy mnohých poutních míst, významných stavebních památek i architektonických skvostů, které výmluvně promlouvají o určité etapě v dějinách českého národa. V nejbližších dílech se seznámíme s nejstaršími českými mosty v Praze, Písku nebo Havlíčkově Brodě. V pátek 3. prosince se můžeme těšit na historii hradu Bezděz, který byl založen za Přemysla Otakara II. a stal se jakýmsi hmotným ztělesněním rozmachu Českého království ve 13. století a zároveň i „pomníkem“ promyšlené kolonizace dosud neobývaných částí země.

Ve dvacetidílném cyklu nezapomněl režisér Sedláček ani na některé památky zařazené na seznam světového dědictví UNESCO. Patří k nim například poutní kostel na Zelené hoře u Žďáru nad Sázavou, který patří mezi perly českého baroka. Podobný význam má židovská čtvrť v Třebíči, která je mimochodem jedinou židovskou památkou v seznamu světového dědictví UNESCO ležící mimo území státu Izrael. Nejznámější kostnice v Sedlci u Kutné Hory je zase pochmurnou připomínkou morových epidemií, které dokázaly v několika vlnách vyhubit podstatnou část populace a způsobit takové tragédie, že mrtvé už neměl ani kdo pohřbít. Milovníky techniky určitě nadchne větrný mlýn holandského typu poblíž Velké nad Veličkou, který se používal k výrobě mouky už v roce 1842. Své diváky si však určitě najdou i další díly tohoto unikátního cyklu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).