Organizace OSS Alliance je již od samého počátku proti schválení tohoto formátu jako mezinárodní normy hlavně z toho důvodu, že v této oblasti již norma existuje několik let (formát ODF). ,,Dostali jsme se do stavu, kdy standardy neslouží k tomu, k čemu byly určeny, ale jsou nástrojem obchodního a politického boje. Jak jinak si lze vysvětlit to, že organizace po celém světě schvalují několik standardů pro stejný účel?“ dodává předseda organizace OSS Alliance Filip Molčan. Formát ODF byl 1. května 2006 schválen jako mezinárodní ISO norma, jeho použití následně doporučila Evropská komise a u nás Ministerstvo informatiky ČR.
Návrh formátu DIS 29500 není dopracovaný a obsahuje velké množství nevyřešených chyb, je velmi rozsáhlý (6,000 stránek) a jeho schválení je vedeno přes tzv. „fast-track“ proceduru znemožňující kvalitní připomínkování a vylepšení. Navíc je celý proces plný nestandardních situací a je politicky ovlivňován. Na tento fakt upozornila i Evropská komise, která celý proces vyšetřuje.
Problémy s celým procesem se nevyhnuly ani České republice. Český normalizační institut po celou dobu chybně a rozdílně informoval zúčastněné strany a postoj České republiky závisel na rozhodnutí jednoho jediného experta na technologie XML. Neproběhlo tak žádné hlasování k návrhu standardu v rámci technických skupin, které jsou pro tento účel v rámci ČNI vytvořeny. Celý proces je tak velice neprůhledný a ohrožuje jinak dobré jméno ČR v oblasti normalizace.
Zatím co řada zemí z celého světa se chystá standard odmítnout a získat tak prostor na odstranění zbývajících nedostatků a diskuzi k standardu jako takovému, Česká republika neváhala formát podpořit, i když v jiných oblastech již 2 roky podporuje formát ODF. Případné celosvětové přijetí formátu přinese zvýšené náklady tisícům organizací z řad softwarových firem, velkých společností, ale i koncových uživatelů.