Hlavní navigace

Česká, slovenská a rakouská akademická síť se propojily trojúhelníkem přeshraničních temných vláken

[Tisková zpráva] Sdružení CESNET zvýšilo kapacitu spojení mezi národní výzkumnou a vzdělávací sítí CESNET2 a partnerskou rakouskou akademickou sítí ACOnet, a to povýšením existující sdílené kapacity přes slovenskou síť SANET na vyhrazený 10Gb/s kanál. Nyní jsou ACOnet, CESNET2 a SANET propojeny trojúhelníkem přeshraničních temných vláken.

Sdílet

Optická trasa z Brna do Vídně dlouhá přibližně 224 km byla osazena optickými zesilovači typu CLA PB02, které byly vyvinuty v rámci optických výzkumných aktivit sdružení CESNET. Chromatická disperse optického vlákna G.652 je kompenzována pomocí nových kompenzačních elementů – vláknových Braggovských mřížek (FBG). FBG byly poprvé úspěšně nasazeny a otestovány na trase CESNET2 mezi Brnem a Bratislavou v únoru 2006. Návrh této trasy byl proveden pro kapacitu až 8×10 Gb/s a s využitím pevných DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing) multiplexorů a demultiplexorů. Koncové směrovače jsou osazeny výměnnými optickými transceivery typu DWDM Xenpak. Statistiky IP provozu lze nalézt na: www.cesnet.cz/pro­voz/zatizeni/ten155_ma­pa_static_output/Li­ne_usage_Brno-_ACONET.10min­.current.html.

Všechna zařízení jsou instalována pouze v koncových bodech trasy v Brně a Vídni a žádné elementy nejsou umístěny na trase – opětovně byla použita metoda NIL (Nothing In Line). Pokud je známo, 8×10Gb/s přenos přes 224 km temného vlákna je nejdelší NIL vzdálenost v jakékoliv produkční síti. Hlavní výhodou řešení NIL jsou nižší osazovací a provozní náklady a zvýšená spolehlivost. Tímto způsobem síťový a fotonický výzkum usnadňuje mezinárodní spolupráci oborníků z různých odvětví.

V porovnání s dvoubodovým přeshraničním vláknovým spojením umožňuje trojúhelníkové spojení v případě poruchy vlákna přesměrování provozu za méně než 60 ms, takže celková spolehlivost koncových spojení je výrazně zvýšena. To je dosaženo použitím protokolů 2. vrstvy (802.1q a 802.1w) namísto pomalejšího a komplikovanějšího řešení na IP vrstvě. Implementace 10 GE VLAN na tomto základě přináší uživatelům pocit, že vzdálenosti mezi zeměmi zmizely.