Hlavní navigace

Česká televize - hlavní mediální partner výstavy Pražské Quadriennale

[Tisková zpráva] Česká televize je hlavním mediálním partnerem 11. Pražského Quadriennale. Mezinárodní výstava scénografie a divadelní architektury, probíhající od 14. do 24. června v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti, představuje aktuální divadelní tvorbu ze všech koutů světa. Své nejlepší scénografie, divadelní architekturu, kostýmy či loutky tu prezentuje 53 zemí.

Sdílet

11. Pražské Quadriennale je rozděleno do tří základních výstavních linií: Sekce národních expozic, Studentské sekce Scenofest a Sekce architektury a technologie, dále doprovodného programu v Průmyslovém paláci a projektu Praga Theatralis, který zahrnuje všechny akce a programy v pražských ulicích a divadlech.

Mezinárodní výstava zaměstná všechny smysly diváků. „Každý, kdo navštíví naši expozici, se stane performerem,“ slibují například tvůrci britského stánku. Držitelé hlavní ceny Zlatá triga z roku 2003 tím vystihují podstatu celé výstavy: Národní expozice budou vším, jen ne staticky vystaveným uměním. Kupříkladu aktivní podíl návštěvníka na všech fázích přípravy výtvarné podoby inscenace předpokládají kurátoři kanadské sekce, anti-prezentaci v podobě chyb ve scénografii připravilo Řecko.

Domácí divadelní tvorba se představí v podobě nového projektu bratří Formanů VEJDIVYJDI (ENTRESORT), lákajícího návštěvníky do divadelního zákulisí. „Oživujeme princip pouťové atrakce, která netrvá déle než pár minut. Zve jedním vchodem dovnitř, aby diváka překvapila, zaskočila, možná vystrašila, šokovala nebo poučila, ale především pobavila, a vzápětí na druhé straně vystrčila ven,“ vysvětluje Matěj Forman.

Národní expozice doplní bohatý živý program. Každý den, vždy pod vedením jiného umělce, například budou pod názvem Second Hand Fashion – Módní přehlídky z druhé ruky probíhat prezentace kostýmů a objektů z recyklovaného oblečení. Denně se také blíže představí několik států. Pod hlavičkou Dnů zemí a regionů se mohou diváci těšit na divadelní představení, společenské akce, přednášky nebo ochutnávky národních kuchyní. Zejména profesionálové ocení množství diskusních fór nebo přednášek, širší veřejnost pak desítky živých představení, performance a interaktivních instalací, které budou k vidění nejen na Výstavišti, ale též v ulicích Prahy.