Hlavní navigace

Česká televize – hlavní mediální partner festivalu DIVADLO

[Tisková zpráva] Česká televize je hlavním mediálním partnerem jubilejního 15. ročníku Mezinárodního festivalu DIVADLO probíhajícího 11. – 21. září 2007 v Plzni a Praze. O jeho průběhu bude informovat prostřednictvím svých zpravodajských a publicistických pořadů na ČT1, ČT2 a ČT24.

Sdílet

Motto festivalu zní: Fandíme divadlu. V jeho rámci vystoupí 10 zahraničních a 17 domácích souborů a seskupení, které sehrají 45 představení nejrůznějších žánrů – od činohry přes loutkové divadlo a balet až po operu. Výběr z domácích špičkových inscenací se v Plzni dostane do umělecké konfrontace s mimořádnými inscenacemi z Francie, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rumunska, Slovenska a Švýcarska.

Za ústřední téma letošní přehlídky zvolili pořadatelé severskou dramatiku, respektive divadla ze severských zemí, a proto hlavní programovou linii dramaturgicky vystavěli na projektu Nordické a visegrádské divadlo v Evropské unii. Připravena je také minikonference nazvaná Nordické divadlo – Proč překládat a uvádět severskou dramatiku? a festival uzavře speciální doprovodný projekt nazvaný Sever na českých prknech.

Poprvé letos festival přivítá soubory z Norska a Rumunska. Národní divadlo Oslo uvede Divokou kachnu, jednu z nejlepších ibsenovských inscenací posledních let, která si loni na podzim podmanila publikum v New Yorku. A Teatrul Naţional Cluj-Napoca z Rumunska se v Plzni představí s hrou Sarah Kane Očištění v režii Andreie Şerbana, jenž má za sebou desítky projektů na předních scénách v Evropě (mj. Covent Garden či Comédie Française), Spojených státech nebo Japonsku.

Festival mj. představí inscenace, jež získaly v Česku a na Slovensku nejvíc divadelních cen. Půjde o Mozartovu operu La clemenza di Tito – Titus v provedení Národního divadla v Praze (tři Ceny Alfréda Radoka a dvě Ceny Thálie) a Čechovova Ivanova, s kterým se představí Slovenské komorné divadlo z Martina (ocenění Dosky v pěti kategoriích). Mozartovu operu ovšem není z technických důvodů možné přenést ze Stavovského divadla jinam, a proto se na ni festivalové publikum vydá z Plzně do Prahy.

Více informací: www.festivalthe­atre.cz