Hlavní navigace

Česká televize natáčí nový rodinný seriál Špačkovi v síti času

[Tisková zpráva] Fantazijní – a zejména v trikové části vysoce náročný – původní seriál České televize podle námětu a scénáře Lucie Konášové Špačkovi v síti času realizují režiséři Karel Smyczek a Martin Dolenský s hvězdným hereckým obsazením.

Sdílet

Seriál Špačkovi v síti času navazuje na tradici velkolepých dětských seriálů osmdesátých let, jako byli Návštěvníci nebo Arabela. Je to velmi ambiciózní a náročný projekt. Od toho se odvíjí počet postav, jednotlivých prostředí, množství dekorací a náročnost trikového zpracování. Centrum tvorby pro děti a mládež vyrábí seriál ve dvou modifikacích: 7×60 minut (do prime time) a 14×30 minut (pro podvečerní vysílací čas). Česká televize počítá s nasazením seriálu do vysílání v roce 2012.

V seriálu se volně prolínají roviny současného reálného světa s rovinami světa fantazijního. Navíc občasným retropohledem nahlíží do minulosti, tu více, tu méně vzdálené (především ale do doby, kdy byli rodiče hlavních dětských hrdinů mladí). Špačkovi se čirou náhodou ocitnou na festivalu kouzelníků. Vystupuje zde i skvělý mág Garibaldini, ve skutečnosti ředitel tajuplného Paláce času. Je to prostor, kterým protéká čas každého z nás, obyčejných smrtelníků, a kde jsou uloženy svazky našich životů. Seznámení malého Matěje Špačka a Klementinky, dcerky Mistra Garibaldiniho, odstartuje gejzír velice dramatických a často také humorných událostí.

V tuto chvíli je seriál v první polovině natáčení. Karel Smyczek točí pasáže odehrávající se v reálném čase, zatímco s Martinem Dolenským se vydáme do světa fantazie. Po skončení vlastního natáčení bude následovat složitá a časově nesmírně náročná výroba triků, které tvoří podstatnou část díla.

„V reálném světě je nám dán přesně vymezený čas. Někdy si myslíme, že by stačilo přidat jen pár minut, aby se všechno vyvinulo jinak, ale neuvědomujeme si, že podstatně víc času promrháme. Děti dostaly možnost recyklovat čas, ale je otázka, zda změny, ke kterým se rozhodnou, dopadnou lépe,“ upozorňuje režisér Karel Smyczek na jeden z několika motivů, které se prolínají celým seriálem.

„Tenhle seriál vyžaduje velkolepost obrazového podání. Určitý rozmáchlejší rukopis od nás režisérů a také od kameramana. V rámci možností se snažíme co nejvíce natáčet filmovými postupy,“ říká Martin Dolenský, který byl Smyczkovým žákem: „Na FAMU jsem studoval v ročníku, který tehdy otvírali právě Karel Smyczek s Jaromilem Jirešem. Je to zvláštní pocit přehoupnout se z role žáka do pozice kolegy. Myslím, že si spolupráci oba užíváme.”

V hereckém obsazení uvidí diváci v klíčových dětských rolích Johanu Krtičkovou (Klementina), Leonarda Stirského (Matěj Špaček), Alenu Jakobovou (Dáda Špačková) a Ondřeje Havla (Sam Blažek). Postavy dospělých hrají Klára Issová (Libuše Špačková), Pavel Liška (Václav Špaček), Tomáš Hanák (Garibaldini), Pavel Zedníček (Bertík – duch A. Einsteina), Miroslav Táborský (Klaun), Vladimír Javorský (č.205), Simona Stašová (Svatava Macháčková) a dále Arnošt Goldflam, Jaromír Nosek, Pedja Bjelac, Ondřej Havel, Veronika Freimanová, Martin Učík, Veronika Gajerová , Nela Boudová a mnozí další.

S režiséry K. Smyczkem a M. Dolenským na seriálu spolupracují dramaturg Jiří Chalupa, kameraman Antonín Chundela, architekt David Voborský, kostýmní výtvarnice Simona Rybáková, mistr zvuku Vladimír Nahodil, vedoucí produkce Eva Hladíková, střihači Milan Justin a Zdeněk Patočka a další tvůrci.