Hlavní navigace

Česká televize natáčí podle Pavla Kohouta

[Tisková zpráva] Na pražském Vyšehradě dnes bylo rušno. Od ranních hodin zde probíhal první natáčecí den televizního filmu Smyčka. Režisér Viktor Polesný, kameraman Josef Špelda, hlavní představitelé Martina Válková a Ondřej Kavan a další členové štábu natáčeli několik obrazů ze scénáře, který napsal Pavel Kohout spolu s Jelenou Mašínovou.

Sdílet

Příběh je strhující politický thriller, který odhaluje praktiky komunismu, a to jak v globálu, tak v poutavých detailech. Vzdálenou inspirací scénáristům byla historie Bohumila Laušmana, předního sociálně demokratického politika, kterého komunisté unesli a pak zabili.

Drama Smyčky má ale jiného protagonistu: je jím třicetiletý básník Jan Soukup. Pochází z chudé rodiny, před válkou sympatizoval s levicí, během války byl totálně nasazený v Drážďanech, kde nakonec také zraněn při bombardování. V Drážďanech Soukup žil s českou herečkou Kamilou Nostitzovou, do které se zamiloval v lágru. Po válce, když se vrátil u dlouhého léčení, se stal členem ÚV KSČ a redaktorem Rudého práva. Kamila se po válce vdala za váženého profesora Fischera, sociálně demokratického poslanec, který je spíše proti sloučení KSČ a sociální demokracie.

Ocitáme se v roce 1948, časně po Únoru a připravuje se „svatba“ dvou levicových stran.

V čase našeho příběhu vzplane znova láska mezi Soukupem a Kamilou a StB usiluje o to, aby nebezpečného demokraticky smýšlejícího Fischera odstranila. Chce to svést ovšem na „imperiální pomahače Západu“ a právě v tom jí v dobré víře Soukup pomáhá. Když brutálním způsobem zjistí svůj omyl, je pozdě. Mohl by ještě čestně vycouvat, ale to by musel obětovat svou existenci a nechat se zavřít. Neudělá to a prohraje svůj charakter a zmarní svůj život.

Natáčení, které probíhá především v reálech a exteriérech v Praze a jejím okolí, si vyžádá celkem 21 natáčecích dnů.

V dalších rolích se objeví například Miroslav Mejzlík, Michal Dlouhý, Viktor Preiss, Michal Pavlata, Jaromír Dulava ad.