Hlavní navigace

Česká televize - hlavní mediální partner projektu Příběhy bezpráví 2007

[Tisková zpráva] Česká televize je hlavním mediálním partnerem projektu Příběhy bezpráví 2007 -Měsíc filmu na školách, pořádaného společností Člověk v tísni, jehož 3. ročník proběhne ve dnech 1. - 30. listopadu 2007.

Sdílet

Česká televize se bude projektu věnovat i ve svých pravidelných kulturních a zpravodajských pořadech. V rámci mediálního partnerství Česká televize podporuje festival formou vysílání celostátní spotové kampaně.

Projekt Příběhy bezpráví přibližuje prostřednictvím filmových projekcí, následných debat s pamětníky a doprovodných akcí (nejen) žákům a studentům poválečné období našich dějin (do 2. ročníku se zapojilo na 550 základních a středních škol.) Projekt je součástí rozsáhlého vzdělávacího programu Jeden svět na školách, realizovaného společností Člověk v tísni a zaměřeného na využití dokumentárních filmů ve výuce, který již šest let patří mezi jednu z aktivit mezinárodního festivalu Jeden svět. Nejvýznamnější doprovodnou akcí 3. ročníku projektu bude výstava Příběhy bezpráví – z vězeňských spisů, probíhající 1. – 11. listopadu pod sochou sv. Václava na Václavském náměstí. V symbolickém lágru se strážní věží, v prostoru obehnaném ostnatými dráty, bude umístěno několik desítek portrétů obětí komunistického bezpráví. V rámci další doprovodné akce se budou moci studenti středních škol také zapojit do literární soutěže na téma Stíny socialistické minulosti pořádané ve spolupráci s Lidovými novinami.

Třetí ročník přinese navíc i několik novinek. Stejně jako v minulých dvou letech získá každá škola, která se do projektu přihlásí a během listopadu uspořádá projekci filmu a následnou debatu s hostem, jeden film dle vlastního výběru zdarma pro trvalé užívání. Nabídku tvoří dva nové dokumentární filmy: Ztráta slušnosti z cyklu Ztracená duše národa, režisérky O. Sommerové, koprodukční dokument České televize a Vision Production, spol. s.r.o., a dokument České televize Kauza Uherské Hradiště režisérky K. Vlachové, a nově: dva hrané filmy – z původní tvorby České televize In nomine patris režiséra J. Polišenského a Kousek nebe režiséra P. Nikolaeva, koprodukční film České televize a a Luxor, s.r.o. Všechny tituly jsou školám k dispozici na VHS i DVD nosičích. Po filmové projekci bude na každé zapojené škole probíhat debata s hosty, kterými mohou být pamětníci, historikové či filmaři. Více informací: www.jedensvet­naskolach.cz

Jiří Stránský, scenárista snímku Kousek nebe a jeden z pamětníků, kteří se od prvního ročníku projektu Příběhy bezpráví pravidelně účastní debat se studenty po projekcích filmů, bude hostem chatu České televize s osobností ve středu 29. října od 14.00 hod. www.ceskatele­vize.cz/chat