Hlavní navigace

Česká televize připomene 50 let divadla Semafor

[Tisková zpráva] Půlstoletí od vzniku jednoho z nejslavnějších pražských divadel malých forem připomene Česká televize mj. 14. 11. premiérovým pořadem Semafor “50“, který zaznamenal Galavečer k 50. výročí založení divadla Semafor v Obecním domě. ČT1 nabídne 29. a 30. 10. dva unikáty – Benefice S + Š (1965), záznamy semaforských představení z 60. let, jež se na televizní obrazovce objeví poprvé. ČT2 uvede od 1. 11. ojedinělý cyklus Semafor atd. (1999), který završí premiérový osmý díl s podtitulem Semafor má 50!

Sdílet

Čtvrtek 29. 10. ČT1 Archivní návraty

10:35 Kavárnička dříve narozených
Hostem Jiřího a Ondřeje Suchých je jejich otec Jaroslav Suchý (1993). Režie P. Šamánek.

11:15 Benefice S + Š (premiéra) (čb)
Unikátní divadelní záznam ze Semaforu, poprvé na televizní obrazovce (1965). Večerem provázejí Jiří Suchý a Jiři Šlitr. Zpívají: H. Pazeltová, H. Blehárová, M. Drobný a další. Režie I. Paukert.

Náhodu, díky které se záznamy dochovaly, popisuje Jiří Suchý: „Tenkrát v šedesátých létech se divadlu Semafor otevřely brány televizního studia a bylo nám dopřáno natáčet zábavné programy. Ty pak, o něco později, byly zlikvidovány, protože jsem se stal nežádoucím. Ostatně jsem nebyl jediný, jehož práce šla jaksi do stoupy, a jsem pyšný na to, že stejný osud potkal i Jana Wericha s Miroslavem Horníčkem. Jejich Baladu z hadrů a Těžkou Barboru vytáhl prý kdosi z popelnice – já měl zase štěstí, že neznámý dobrodinec stačil alespoň několik záznamů překopírovat na vlastní VHS a ty mi poslal. Jemu můžeme být vděčni za to, že si dnes připomínáme pořady, jako je naše televizní Benefice, nebo alespoň jeden dochovaný díl z jedenáctidílného seriálu Plakala panna, plakala.“

„Oba původní záznamy byly pořízeny v roce 1965. Když je v polovině devadesátých let Jiří Suchý předal České televizi, zjistilo se, že jsou z technických důvodů zcela nevysílatelné,“ líčí jejich další osudy dramaturgyně Alena Berková. Tehdy se zdálo, že sice televize získala záznamy s velkou dokumentační a historickou hodnotou, ale technicky nevysílatelné. „Naštěstí technika pokročila natolik kupředu, že dnes nabízí úplně jiné možnosti. Oba záznamy jsme rekonstruovali a po 44 letech je konečně můžeme nabídnout divákům,“ říká A. Berková.

Obě Benefice režíroval tehdy mladý nadějný Ivo Paukert, pozdější legenda televizních zábavných pořadů. Vedle evergreenů, jako je dnes už zlidovělá písnička Co jsem měl dnes k obědu, zazní v Beneficích i mnohé další písničky v podání S + Š a dalších tehdejších semaforských hvězd a hvězdiček.

11:55 Malé kotě (čb)
Jedna z nejznámějších písniček J. Suchého a J. Šlitra (1962). Zpívá J. Suchý. Kamera J. Vegricht. Režie V. Svitáček, B. Pojar a J. Roháč.

Pátek 30. 10. ČT1 Archivní návraty

09:40 Benefice S + Š (premiéra) (čb)
Unikátní divadelní záznam ze Semaforu, poprvé na televizní obrazovce (1965). Večerem provázejí Jiří Suchý a Jiři Šlitr. Zpívají: Z. Vrbová, M. Křížková, H. Blehárová, H. Pazeltová a další. Režie I. Paukert.

Od 1. 11. vždy v neděli odpoledne na ČT2 Svět umění – Semafor atd.
Dokumentární cyklus scenáristy J. D. Novotného a režiséra V. Polesného není ani tolik jeho dějinami jako spíš o divadle v zrcadle doby. Více než přesná chronologie a výčet faktů se tu objevují velká témata, konflikty, příběhy lidí, jejich setkání i cesta časem. K šestidílnému cyklu z roku 1999 přibyl v r. 2004 sedmý díl, který především mapuje vztah Semaforu a Radošinského naivného divadla a dívá se na fenomén malých divadel obecněji.

Ojedinělý cyklus završí premiérový osmý díl s podtitulem Semafor má 50! v režii Aleny Činčerové.

1. 11. 15:10 Semafor atd. (1/8)
Repríza: 1. 11. ČT1 po půlnoci od 00:45 hod.

Sobota 14. 11. ČT1 21:40 Semafor „50“ (premiéra)
Záznam Galavečera k 50. výročí založení divadla Semafor z Obecního domu v Praze. Divadlo Semafor oslaví 30. října 2009 koncertem ve Smetanově síni Obecního domu 50 let od svého prvního představení. Jubileum této scény, které někteří předpovídali jen pět let existence, připomene Český národní symfonický orchestr s dirigentem Liborem Peškem. Doprovodí současné i minulé členy divadla, jehož písničková tvorba zlidověla. Zároveň tím sám zakladatel divadla Jiří Suchý oslaví své 78. narozeniny.

Účinkují: J. Suchý, J. Molavcová, K. Gott, E. Pilarová, K. Štědrý, P. Filipovská, B. Matuš a řada dalších. Hrají Semaforské Combo a Český národní symfonický orchestr pod taktovkou L. Peška. Uvádějí S. Stirská a R. Schwab. Režie A. Rezek.

Více informací: www.ceskatele­vize.cz/program