Hlavní navigace

Česká televize připomene vynikajícího herce Josefa Vinkláře

[Tisková zpráva] Diváky milovaný inspektor Bouše, doktor Cvach nebo rozverný čert Lucius z Drdových Hrátek s čertem – Josef Vinklář by se 14. listopadu dožil osmdesáti let. Česká televize připomene umění tohoto vynikajícího herce nejen v dramatické filmové roli, ale i na divadelních prknech.

Sdílet

Sobota 14. 11. | ČT2 | 12:00 hodin | Válka vypukne po přestávce
Josef Vinklář v hlavní roli dramatu Oldřicha Daňka. Záznam inscenace Realistického divadla v Praze (1978). K mimořádným divadelním událostem 70. let, která jinak pro českou kulturu patřila k nejtěžším, lze počítat hru Oldřicha Daňka Válka vypukne po přestávce. Životní zpověď herce Bendla, který bilancuje svůj život, napsal autor přímo na tělo Josefu Vinklářovi. Jeho mimořádný herecký výkon, stejně jako autorova hluboká znalost prostředí, o němž vypovídá, jsou dodnes živé a stojí za to si je připomenout. Dále hrají: K. Máj, D. Klapka, B. Pastorek, V. Kubánková, J. Pokorná, Z. Černá, E. Klepáčová a L. Benešová. Divadelní režie: O. Daněk. Kamera: A. Navara. Režie televizního záznamu: F. Laurin.

Neděle 14.11. | ČT1 | 15:00 hodin | Hadí jed
Kolik promile lásky postaví člověka na nohy? Josef Vinklář v hlavní roli českého filmu (1981). Osmnáctiletá středoškolačka Vladka (Ilona Svobodová) se během zimních prázdnin rozhodne vyhledat svého otce, kterého nikdy v životě neviděla. Jeho existenci prozrazovaly jen pravidelné složenky s alimenty. Po krátkém pátrání najde Vladka tátu (Josef Vinklář) kdesi na venkově, v tříčlenné partě dělníků, kteří provádějí geologické vrty. Záhy však dívka zjistí, že otec se denně opíjí, aby zapomněl na svůj zpackaný život. Sám kdysi studoval na inženýra, ale školu nedokončil. Setkání s Vladkou v něm na okamžik vyvolá hřejivé pocity sounáležitosti a lásky, jakou dosud nepoznal. Avšak démon alkoholu je mocný… Černobílý snímek z roku 1981 natočil režisér František Vláčil podle námětu Ireny Charvátové. Dále hrají: I. Svobodová, F. Krůta, K. Heřmánek, M. Kantorková, J. Hrušínský a další. Scénář: I. Charvátová a F. Vláčil. Kamera: F. Uldrich. Režie: František Vláčil. Repríza 15.11. na ČT1 od 9:00 hodin.

Josef Vinklář (1930–2007) jeden z našich nejvýznamnějších divadelních, filmových a televizních herců. Začínal v Divadle satiry a v Divadle V+W. Svou zlatou divadelní éru prožil v pražském Realistickém divadle. V 80. letech přijal angažmá v Národním divadle, kde působil do konce života (mj. Ivan v Lucerně, Petr Dubský v Našich furiantech či Jan Rudolf Trčka v Bloudění). Do diváckého podvědomí se nejhlouběji zapsal díky seriálovým rolím – inspektor Bouše z Hříšných lidí města pražského a Panoptika města pražského a doktor Cvach z Nemocnice na kraji města, krásné postavy vytvořil i v Životě na zámku, Náměstíčku nebo Hraběnkách). Z filmů jmenujme např. Koncert na konci léta, Pod jezevčí skalou, Anděl s ďáblem v těle atd. Hrál i v několika oblíbených pohádkách, např. Hrátky s čertem nebo Princezna se zlatou hvězdou na čele.