Hlavní navigace

Česká televize rozvíjí veřejnou službu: Novinky ve zpravodajství a publicistice

[Tisková zpráva] Zpravodajství a aktuální publicistika od ledna 2008 posilují pozici ve vysílání České televize. Nové pořady, inovovaná dramaturgie stávajících relací, nové vysílací schéma ČT24, nová grafika, nová a upravená studia ...

Sdílet

Kodex ČT stanovuje jedno z elementárních poslání televize veřejné služby: „Prvořadým úkolem České televize je zprostředkovávat informace ve zpravodajských a aktuálních publicistických pořadech. Divákům poskytuje informace důležité pro jejich všestrannou orientaci a svobodné utváření názorů. Pevné místo v programu zaujímá regionální zpravodajství.“ Zpravodajství i aktuální publicistice věnuje Česká televize stabilně mimořádně vysokou pozornost a v průběhu ledna 2008 realizuje řadu významných kroků v dalším rozvoji této části veřejné služby.

Nejvýznamnější změnu představuje živé vysílání na zpravodajském kanálu ČT24 po celou aktivní část dne, a to díky novým blokům Před polednem a Studio ČT24.

  • Dobré ráno nadále poskytuje divákům ČT1 i ČT24 intenzivní ranní zpravodajský servis doplněný o uvolněnější rozhovory s fundovanými hosty. Průvodci se mezi 6. a 9. hodinou každý všední den stávají nové moderátorské dvojice: Jakub Železný – Daniela Písařovicová, František Lutonský – Helena Šulcová, Veronika Paroulková – David Borek, Jiří Václavek – Jolka Krásná. Vstávání divákům jednou za čas ozvláštní netradiční moderátorské páry z řad osobností České televize, už koncem ledna to bude Nora Fridrichová s Václavem Moravcem. K moderátorům vloni zavedené rubriky Peníze, Michalu Tučkovou a Petru Krmelovou, se připojují Eva Hanzlová a Eva Hanáková.
  • Od pondělí do pátku na Dobré ráno navazuje od 9.10 do 11.30 hodin na ČT24 další živě vysílaný, moderovaný program Před polednem. Každou půlhodinu nabízí prodloužený desetiminutový zpravodajský přehled, po něm přichází na řadu diskuze se zajímavými hosty na aktuální témata, nebo některá z nových relací – Světadíl o událostech v částech světa v České republice opomíjených či Rendez-vous představující přední osobnosti veřejného života v roli moderátorů a dramaturgů diskuzního pořadu s hosty dle svého vlastního výběru.

Pásma kontinuálního moderovaného vysílání na ČT24 nejsou jedinými novinkami. Zpravodajství a publicistika dostávají více prostoru a nové možnosti i v rámci již zavedených pořadů a do programové nabídky přibývají také zcela nové magazíny.

  • Události, komentáře – vysílané na ČT2 i ČT24 ve všední dny od 22.30 hodin – prodlužují stopáž na 40 minut, upravuje se také jejich dramaturgie, moderátorský tým Daniely Drtinové a Jakuba Železného doplňuje Martin Veselovský a pořad získává na interaktivitě rozsáhlejší, pravidelně aktualizovanou prezentací na webu ČT.
  • Do budoucnosti nejen v oblasti vědy, techniky a moderního života každý všední den od 11.35 hodin na ČT24 nahlíží Milénium. Novým pořadem provázejí Veronika Paroulková a Jiří Václavek. S odborníky debatují o smělých vizích i reálných plánech.
  • V únoru si odbude svou premiéru týdeník Retro. Bude se zabývat designem a trendy v Česku v letech 1948 až 1989, včetně reflexe těchto reálií a fenoménů na prahu 21. století.

V rámci aktuální publicistiky je uváděn mimo jiné nový dokumentární cyklus, Reportéři ČT dostávají více prostoru a Historie.cz se posunuje do atraktivnějšího vysílacího času.

  • Cyklus dokumentárních snímků Neznámí hrdinové vypráví o „československých“ hrdinech, na které se často velmi rychle zapomnělo, nebo zůstali úplně neznámými. V programu má své místo každé pondělí ve 20.45 hodin na ČT2.
  • Reportéři ČT se hlásí o slovo v pondělí ve 21.30 hodin na ČT1. Od ledna přináší oproti původním 26 celých 37 minut reportáží.
  • Koncipovaný cyklus pořadů Historie.cs mění své místo v programu. Coby jedna ze stěžejních částí programového tématu Osudové osmičky v našich dějinách se bude ucházet o pozornost vždy ve čtvrtek na ČT2 od 21.00 hodin.
  • Pořady Černé ovce a Testoviny se mění v každodenní cyklus spotřební publicistiky pod jednotným názvem Černé ovce. Vysílá se od pondělí do pátku v 17. 40 hodin na ČT1.

Zpravodajství České televize svědomitě dbá na maximální aktuálnost. Ekonomické a politické zpravodajství v tomto ohledu získá náskok díky novým studiím v objektu Burzy cenných papírů v Praze a v budově Poslanecké sněmovny PČR. Zprovozněna budou do konce ledna.

Dalších inovací se dočkala grafika zpravodajských relací a celý vizuální styl kanálu ČT24. Nové, moderní prvky lze postřehnout nejen ve znělkách či v titulcích, ale i v dekoracích jednotlivých studií. Nejvýrazněji působí kompletní změna ve zpracování virtuálního studia pořadu Otázky Václava Moravce.

Zmíněné novinky podtrhují nepřetržité úsilí České televize produkovat zpravodajský a publicistický servis na světové úrovni, samozřejmě s přihlédnutím k požadavkům a potřebám svých diváků. ČT se při tom opírá především o tým zkušených profesionálů v Praze i v krajích, o síť zahraničních zpravodajů, o množství informačních zdrojů z České republiky i z celého světa a v neposlední řadě i o kvalitní technologickou základnu. Milan Fridrich, pověřený ředitel zpravodajství ČT, přitom podtrhuje maximální efektivitu vynaložených finančních prostředků: „Vyrábíme několik desítek hodin programu denně a děláme to v podmínkách, s počtem lidí a penězi, které odpovídají výrobě jednoho hodinového publicistického pořadu v americké televizi.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).