Hlavní navigace

Česká televize uvádí Archiv

[Tisková zpráva] František Němec a Emília Vášáryová - dvě oběti jednoho archivního záznamu

Sdílet

Dále hrají: Oldřich Vlach, Jan Šťastný, Klára Issová, Dana Syslová, Jan Vlasák, Dana Batulková, Jan Teplý, Klára Trojanová, Monika Zoubková ad.

Scénář: Iva Tajovská, Miroslav Sovják
Dramaturg: Bedřich Ludvík
Kamera: Josef Špelda
Vedoucí produkce: Aleš Novák
Šéfdramaturg: Ivan Hubač
Šéfproducent: Jaroslav Kučera
Režie: Lucie Bělohradská

Původní televizní film odhaluje stíny naší totalitní minulosti i jejich dozvuky v současnosti. Stárnoucí filozof Josef Brzek (František Němec), který se zabývá překladem Aristotela, chce zjistit, kdo způsobil jeho vyhazov z fakulty během normalizace. Se svým dospělým synem Petrem (Jan Šťastný) navštíví pardubický archiv StB, kde se dozví šokující fakta. Ověří si, že dva jeho kolegové na něj donášeli, zároveň však odhalí i další skutečnost, která jej bolestně zasáhne. Zoufalý muž se uzavře do samoty a pokouší se vzít spravedlnost do vlastních rukou. Jeho žena Věra (Emília Vášáryová) svého partnera zprvu nechápe a vůči jeho podivnému chování zůstává bezradná. Pak se dočasně odstěhuje ke svému synovi a jeho ženě (Klára Issová). Manželská krize ústředního páru se prohloubí v důsledku dalšího zdrcujícího podezření…

Příběh, inspirovaný povídkou Ivy Tajovské, konfrontuje rozličné lidské postoje, související s komunistickým marasmem a hledáním jeho strůjců. Drama, jehož scénář napsal Miroslav Sovják (autor cyklu Oběti), je studií několika charakterů, zatížených různou mírou viny. Dalšími klíčovými postavami jsou manželé Přibylovi (Jan Vlasák a Dana Syslová), jež se s tvrdohlavým Josefem marně snaží o rozhovor. Jiný typ mravního selhání zosobňuje jeho bývalý kolega Křižák (Oldřich Vlach), který přežívá v domově důchodců…

Film, uváděný u příležitosti listopadového výročí pádu komunismu, uvažuje i o přístupech různých generací k totalitním obludnostem. Jedním ze symbolických motivů jsou Josefovy výstupy na poškozenou střechu, jež znamenají nebezpečí jeho fyzického zranění. S tím koresponduje podtext dramatu, kterým je výpověď o zraněných duších, nevyřešených křivdách a potřebě odpuštění.

„Jde o příběh člověka, kterému komunistický režim zničil život,“ říká režisérka. „V tom dramatu lze vystopovat i dějiny naší země v poválečném období, kdy předválečná inteligence byla komunistickým režimem zlikvidována a její představitelé i potomci byli diskriminováni. A na jejich místo nastoupila pseudointeligence, vytvořená z takzvaných dělnických kádrů, kteří rozhodovali o bytí a nebytí svých spoluobčanů,“ upřesňuje Bělohradská. „Kontrast osudů některých postav jsem se nenápadně pokusila ukázat i v prostředích, kde žijí. Hlavní postava žije v kultivovaném zázemí po svých rodičích, v domě z třicátých let s pečlivě udržovanou zahradou. Zatímco jeden z jeho protihráčů bydlí v typickém socialistickém pseudoblahobytu,“ uzavírá režisérka.

Vysílání: neděle 22.11. od 20.00 hod. ČT1