Hlavní navigace

Česká televize věnuje mimořádnou pozornost vstupu ČR do Schengenu

[Tisková zpráva] Česká televize připravuje ve čtvrtek 20. 12. a v pátek 21. 12. sérii mimořádných vysílání k historickému okamžiku vstupu ČR do tzv. schengenského prostoru EU.

Sdílet

V Mikulově na rakousko-české, v Hrozenkově na česko-slovenské, v Českém Těšíně na česko-polské, na česko-polsko-německém pomezí v Hrádku nad Nisou, na slovensko-maďarské a polsko-běloruské hranici bude mít Česká televize po oba dny reportéry, kteří v živých vstupech s českými i zahraničními politiky a experty a také prostřednictvím telemostů zprostředkují divákům události a atmosféru přelomové noci, kdy Česko vstoupí po letech příprav do schengenského prostoru Evropské unie.

Speciální vysílání začne už v Dobrém ránu s ČT 20. 12. a bude pokračovat celým dnem ve zpravodajství na ČT1 a ČT24. Ve večerních Událostech by měli ministři vnitra ČR Ivan Langer a Slovenska Robert Kaliňák symbolicky „zrušit“ hraniční kontroly na společné hranici. Od 21:00 do 22:00 hodin přiblíží prodloužené hodinové Události, komentáře na ČT2 a ČT24 historii sjednocování západu a východu kontinentu a v živých vstupech přinesou informace o aktuálním dění na jednotlivých hranicích. Vysílání 20. 12. vyvrcholí speciálním vydáním pořadu Před půlnocí od 23:00 do 24:00 hodin na ČT24. V pražském studiu přiblíží čeští i zahraniční hosté obavy i výhody rozšiřování prostoru bez hraničních kontrol, telemostem bude vysílání propojeno z Českého Těšína a dalších míst.

V pátek 21. 12. bude na ČT1 Dobré ráno prodlouženo o mimořádné vysílání ze setkání českého premiéra Mirka Topolánka, německé kancléřky Angely Merkelové, polského premiéra Donalda Tuska a předsedy Evropské komise José Barrosa na česko-polsko-německém pomezí v Zittau. Dobré ráno skončí na ČT1 a ČT24 v 9:30 hodin. Odpoledne 21. 12. v 15:00 hodin přinese ČT24 přímý přenos ze setkání premiéra Mirka Topolánka s jeho slovenským protějškem Robertem Ficem.

Dalším souvislostem budou věnovány i pořady ČT24 Adresa: Střední Evropa a na ČT1 Události v regionech a Večerník.