Nejstarší cestovatelský pořad Objektiv se poprvé objevil na obrazovce tehdejší Československé televize v neděli 11. 1. 1987 dopoledne. Přípravou magazínu byla od počátku pověřena zahraniční redakce zpravodajství a již tehdy cílem jeho tvůrců bylo nabídnout divákům prostřednictvím odlehčených reportáží možnost nahlédnout do světa nejen tehdejších komunistických zemí, ale poznat i prostředí států Západu, které bylo jinak pro většinu zdejších občanů nedostupné. Pořad si velmi rychle získal diváckou oblibu a zařadil se mezi nejsledovanější pořady také díky profesionálnímu přístupu tvůrců, jejichž příspěvky byly v drtivé většině výhradně cestovatelské a politicky nezatížené. Změny zlomového roku 1989 se odrazily i ve fungování televize. Na obrazovku se začali vracet ti, kteří ji po roce 1968 nedobrovolně opustili. Takového návratu využil i Objektiv, jeho moderováním byli pověřeni bývalí hlasatelé Kamila Moučková a Richard Honzovič.
Objektiv během svého dvacetiletého vysílání bez výrazných zvratů přestál většinu společenských i tvůrčích změn, dokázal čelit konkurenci. Na jeho přípravách se vystřídaly generace profesionálů. Ke kmenovým reportérům a moderátorům patřili třeba bývalý mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kurfürst nebo současný ředitel zpravodajství ČT Zdeněk Šámal. V dnešní době jsou hlavním zdrojem materiálů příspěvky externistů, jejichž okruh se neustále rozšiřuje, hojně se též využívá zahraničních zpravodajů, kteří systematicky sledují svůj region. Oproti tomu dochází k omezení agenturních příspěvků, takže většina reportáží je dnes originální autorská práce.
Pro diváky je Objektiv synonymem zajímavosti, pořad je v první řadě mozaikou informací ze světa, není pouze televizním cestovatelským průvodcem, ale nabízí publiku hlubší rozměr poznání. Důkazem toho je stálá divácká obliba a sledovanost, kterou si snad zčásti zasloužilo i magické datum premiéry 11. 1. 1987, jehož tři jedničky symbolizují hned trojí jedinečnost a prvenství: Objektiv je první pravidelný cestovatelský magazín v českých televizích. Je to nejstarší pořad svého druhu s nepřerušenou tradicí. A v neposlední řadě je to první televizní relace v Česku, která začala ve svém designu pravidelně využívat virtuálního studia a 3D technologií.
Objektiv Česká televize vysílá každou neděli v 10.30 na ČT1.