Hlavní navigace

České finále soutěže Imagine Cup 2010 vyhrál projekt, který pomáhá na Haiti

[Tisková zpráva] Do letošního ročníku se přihlásilo přes 600 českých studentů

Sdílet

Praha, 4. května 2010 – Microsoft již poosmé vyhlásil vítěze národního kola studentské soutěže Imagine Cup 2010, jehož téma letos zní „Představte si svět, kde technologie řeší největší problémy dneška“. V kategorii Softwarový návrh vyhrál projekt GINA (Geographical Information Assistent), který navrhli a zrealizovali studenti Zbyněk Poulíček, Boris Procházka a Petra Bačíková z Fakulty informačních technologií na VUT Brno. Jako odměnu si každý člen týmu odnesl herní konzoli Xbox 360, Windows phone a poukaz na mezinárodní finále, které proběhne 3. – 8. července ve Varšavě. Na druhém a třetím místě se umístili Libor Weigl s projektem GTD aplikace pro Windows Mobile a Jiří Miklósy s projektem 3D Image Viewer for Windows Mobile with Facebook.

„Do letošního ročníku soutěže Imagine Cup se zaregistrovalo přes 600 studentů z vysokých a středních škol z celé České republiky. Těší nás, že soutěž motivuje tak vysoký počet studentů k vytváření řešení, která mohou přispět ke zdolání těch nejobtížnějších problémů, kterým musí civilizace čelit. Stejně tak jsme potěšeni tím, že jsou soutěžní projekty stále více využívány v praxi,“ říká Jiří Karpeta, ředitel divize vývoje společnosti Microsoft v České republice.

Vítězný systém GINA již testují záchranáři na Haiti
GINA představuje inovativní softwarový systém pro mobilní zařízení, který umožňuje orientaci v náročném terénu, lepší spolupráci týmů a efektivní výměnu zeměpisných informací. Konkureční výhodou vítězného řešení bylo i to, že je již nasazen přímo v praxi. Čeští záchranáři ho v pilotním provozu využívají při své práci na Haiti, které bylo před pár týdny postiženo zemětřesením.

Speciální ocenění v kategorii Herní návrh
Microsoft mimořádně udělil speciální ocenění i v kategorii Herní návrh, ve které vítězný tým Puellae získal Microsoft HD kamery a klávesnice. Jako jediný se dokázal poprat s mezinárodní konkurencí a postoupil za Českou republiku do druhého kola soutěže. Projekt Lenky Vlkové, Hany Vrzákové a Adély Wiederlechnerové, NanoHeal, je zpracován formou naučné hry, jejímž cílem je vyléčit pacienta trpícího malárií, HIV/AIDS či dalšími nemocemi pomocí nanotechnologií.

České úspěchy
I přes silnou mezinárodní konkurenci obsazují české týmy každoročně přední místa v celosvětovém finále. Lukáš Perůtka loni dokázal naprogramovat nejlepšího robota na světě, Imrich Živčák skončil v kategorii roboti a algoritmy v nejužším finále. Projekt HOPE týmu The Monkey Wrench Gang se v kategorii softwarový návrh probojoval mezi 12 nejlepších na světě a ještě k tomu získal ocenění veřejnosti People’s Choi­ce Award.

O soutěži Imagine Cup
Soutěž Imagine Cup je celosvětová technologická soutěž s dlouholetou tradicí určená pro studenty středních a vysokých škol. Microsoft se jejím prostřednictvím snaží inspirovat mladé lidi k využívání informačních technologií a k přemýšlení o světě kolem nás. Studenti se mohou přihlásit do jedné z pěti kategorií, z nichž Softwarový návrh je jako jediný vyhlašován i na národní úrovni. V dalších čtyřech týmy již od začátku soutěží on-line dohromady se všemi celosvětovými konkurenty a do mezinárodního kola postupují jen ti nejlepší. Více informací o soutěži Imagine Cup je k dispozici na adrese www.imaginecup.cz.

O společnosti Microsoft
Společnost Microsoft (nasdaq „MSFT“) byla založena v roce 1975 a je světovým lídrem v poskytování softwaru, služeb a řešení, které pomáhají lidem a firmám po celém světě plně realizovat jejich potenciál.