Hlavní navigace

Česko má 100 nej, kterými se oficiálně bude prezentovat v cizině

[Tisková zpráva] Poprvé v historii se Česká republika může pochlubit stovkou národních unikátů. Jsou rozděleny do pěti skupin. Jedná se o 100 největších českých exkluzivit, které se v Česku buď přímo nacházejí nebo zde mají svůj původ. Pro Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je během července vybralo přes osm tisíc čtenářů internetového deníku Aktuálně.cz.

Sdílet

Stovka českých nej se skládá z kategorie pamětihodností, vědy a výzkumu, průmyslu a obchodu, přírodních zajímavostí a kultury. V každé čtenáři vybrali dvacet nejsilnějších reprezentantů. Jejich kompletní seznam je k dispozici na stránkách Aktuálně.cz (www.aktualne.cz), konkrétně na internetové adrese: http://aktual­ne.centrum.cz/ve­da-a-zajimavosti/z-domova/clanek­.phtml?id=202977&tro2_0_­0.

„Výsledná nej pomohou prezentovat Českou republiku v zahraničí. Velmi vítáme, že se na jejich výběru podílejí lidé přímo. Často nás totiž při výběru upozornili na něco nového, co do seznamu patří,“ říká ředitelka Odboru zahraniční prezentace Ministerstva zahraničních věcí Jana Adamcová.

„Jsme rádi, že přispíváme k tak zajímavému projektu. Naši čtenáři spoluurčují, podle čeho cizinci poznají, že „toto je Česko“,“ říká šéfredaktor zpravodajského serveru Aktuálně.cz Zdeněk John.

Stovka českých exkluzivit byla sestavena postupně. Nejdříve Ministerstvo zahraničních věcí vybralo 50 nejlepších tipů, k nim pak čtenáři přidali dalších 200 návrhů. „Nejčastěji se v nich objevoval Otto Wichterle, vynálezce kontaktních čoček,“ říká Zdeněk John. Návrhy prošly sítem zájmu čtenářů, kteří z nich v pěti anketách vybrali ty opravdu nejatraktivnější. V každé anketě hlasovalo v průměru 1 600 lidí.

Stovka českých nej ale ještě není finální. Je sice poprvé kompletně sestavena, čtenáři ovšem mají nadále možnost vyhazovat nejslabší věci a přidávat nové, pokud by se jich hodně shodlo na tom, že něco unikátního uniklo. Definitivní sestava českých 100 exkluzivit, kterou Ministerstvo zahraničních věcí použije na propagaci země, bude hotova koncem srpna.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).