Hlavní navigace

Česko na provázku

[Tisková zpráva] Originální dokument zachycující ojedinělý soubor názorů, situací a konstelací české elity na počátku našeho tisíciletí připravilo do vysílání České televize Centrum publicistiky a dokumentu brněnského studia. Film režiséra Jana Gogoly ml. s titulem Česko na provázku vysílá ČT2 ve čtvrtek 16. září 2010 od 21 hodin (repríza 19. 9. 2010, ČT2, 06.50).

Sdílet

Česko na provázku je situačním zamyšlením nad možnými podobami české identity dvacet let od listopadu 1989 v kulisách brněnského Divadla Husa na provázku. „V této koláži, sestavené z kombinace dokumentárně-inscenovaných, divadelních a diskusních fragmentů, účinkují Václav Bělohradský, Václav Havel, Jiří Gruša, Vladimír Just, Vladimír Morávek, Tomáš Mozga, Jiří Peňás, Martin C. Putna, Olga Sommerová, Ludvík Vaculík, Maxim Velčovský, Michal Viewegh a další,“ říká dramaturg Dušan Mulíček.

Východiskem a rámcem filmu se stal cyklus debat divadla Úsvit v Čechách aneb Kabinet Havel (2008–2009), který byl uveden v souvislosti s divadelní trilogií Perverze v Čechách, přičemž oba projekty spojovalo téma české identity. Film se téměř rok natáčel jen v prostorách Divadla Husa na provázku, které se tak stává jakýmsi sociálním jevištěm České republiky, na němž se aktéři filmu spolu se štábem hravě, spřízněně, ale také polemicky až konfliktně setkávají či míjejí, a to v etudách na téma: Česká žena, Český jazyk, Česká krajina a Česká vize. Sporem o to, zdali o nějakou českou vizi vůbec usilovat, film i samotný projekt divadla vrcholí…

Autory scénáře jsou Petr Minařík a Jan Gogola ml.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).