Hlavní navigace

Česko zažívá obrovský nárůst virových hrozeb šířících se prostřednictvím USB disků a klíčenek

[Tisková zpráva] Podle expertů se vrací stará éra šíření hrozeb, jen diskety nahradily přenosné USB disky. V Česku v posledních týdnech prudce stoupl počet virových hrozeb šířících se prostřednictvím USB disků, na Slovensku využívá tohoto typu distribuce dokonce až třetina všech infiltrací. Za průdkým nárůstem podle společnosti ESET stojí konec školního a akademického roku, kdy hlavně studenti na USB přenášejí velké množství souborů a jen málo studentských počítačů využívá účinnou antivirovou ochranu. Šíření také nahrávají ceny USB disků a klíčenek, které za poslední rok výrazně klesly.

Sdílet

Od začátku roku 2008 zaznamenaly virové laboratoře antivirové společnosti ESET znatelný nárůst elektronických hrozeb, které využívají soubor autorun.inf spouštěný automaticky po vložení přenosných USB pamětí do počítače. V současnosti je v Česku přes 13 % počítačových hrozeb, nejčastěji trojských koní, doplněno o schopnost šířit se přes přenosná media. Na Slovensku je to pak již celá třetina ze všech zachycených hrozeb.

Šíření uvedeného malware umožňují především vlastnosti operačního systému. Systém Windows ve svém standardním nastavení automaticky otevře paměťový USB klíč ihned po jeho vložení do počítače. Vykoná přitom všechny instrukce načtené ze souboru Autorun.inf. Tím u nakaženého média aktivuje přítomnou počítačovou hrozbu. Uživatelská přívětivost funkce automatického otevírání vloženého média je tak vyvážená značným rizikem.

Nenáročné přenášení infikovaného USB klíče z počítače do počítače ve výsledku znamená i velmi jednoduchou a účinnou metodu přenášení počítačových hrozeb. Podle vyjádření vedoucího virové laboratoře ESET Juraje Malcha můžeme mluvit o návratu staré éry, kdy se viry šířily na disketách. „USB disky jsou ale ještě jednodušší prostředník k jejich přenášení a zároveň poskytují dostatečně velký prostor na uložení atraktivních obsahů, jako jsou hry, hudba či filmy,“ říká Juraj Malcho.

Mezi nejpočetnější skupiny využívající přenosné USB disky k úschově a přenosu rozmanitého obsahu patří nejčastěji mladí lidé a studenti. V souvislosti s vysokým rozšířením tzv. „USB hrozeb“ není možné vyloučit, že pracují často na počítačích bez antivirové ochrany, anebo používají neaktualizované antivirové programy, často získané nelegálně.

ESET doporučuje všem uživatelům práci jen na zabezpečených počítačích, neboť spolehlivé antivirové řešení uživatele na nebezpečný obsah na USB klíči upozorní. Dobrou radou může být i vypnutí nástroje AutoRun v operačním systému.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).