Hlavní navigace

Českotelevizní podzim 2007

[Tisková zpráva] Programová nabídka České televize pro letošní podzim staví na tradiční kvalitě původní dramatické tvorby a na dokumentárních filmech, českých i světových. Opět jsou připraveny jak oblíbené a vyhledávané pořady všech typů a žánrů, tak řada premiér i pořadů zcela nových z tvorby původní, seriálové, dramatické, vzdělávací, dokumentární, české i světové.

Sdílet

Od 3. září Česká televize uvádí v pondělí ve 20.00 na ČT1 premiérové díly nového původního seriálu z prostředí současné vesnice Hraběnky. Podle scénáře I. a E. Pelantových natočil sedmnáctidílnou ságu rodiny soukromého farmáře Josefa Hraběte a jeho čtyř dcer, plnou lásky, touhy i zklamání, vítězství i pádů, tajných snů i tvrdé reality režisér Jaroslav Brabec (hrají: J. Abrhám, J. Hlaváčová, Z. Bydžovská, L. Vlasáková, A. Elsnerová, V. Dlouhý, V. Chramostová, V. Freimanová, R. Krajčo a dal.). Pondělní večer na ČT1 od 22.15 pokračuje nově zahraničním filmem (např. německý humorný příběh, který se vrací k minulosti východního Německa Good Bye Lenin, francouzsko-španělská komedie Erasmus a spol., nejslavnější britská komedie posledních let Do naha! nebo britsko-americký film Život a smrt Petera Sellerse). ČT2 v pondělí od 20.00 patří historickým dokumentům – mj. i americkému cyklu Souboj vojevůdců, který připomíná bitvy první a druhé světové války v čele s významnými veliteli jako např. Velkokníže Nikolaj proti Hindenburgovi (Bitva u Tannenbergu 1914). Nový publicistický cyklus o významných okamžicích československých dějin Historie.cs v pondělí ve 22.10 na tomtéž programu využívá často unikátní archivní snímky. V pořadu natáčeném v reálném prostředí významných historických budov (Národní muzeum aj.) bude s hosty debatovat moderátor V. Kučera, např. na témata Srpen 1969 – lámání páteře či T. G. Masaryk – prezident na trůnu.

Úterní vysílání je na ČT1 od 20.00 vyhrazeno zahraničním dokumentům, např. dvoudílné rekonstrukci BBC 11. září nebo sedmidílné britské sérii Zažili skutečnou katastrofu, která rekonstruuje různá neštěstí druhé poloviny 20. století (tragédie v Černobylu, zemětřesení v San Francisku nebo výbuch sopky sv. Heleny). Po oblíbené Všechnopárty (21.00) mohou diváci od začátku září na ČT1 ve 21.45 sledovat další premiérová pokračování cyklu původních portrétních dokumentů ostravského studia Příběhy slavných, věnovaná mj. hercům E. Jakoubkové, Č. Řandovi, J. Krónerovi, L. Geprtové, krasobruslaři O. Nepelovi a králi komiků V. Burianovi. Na ČT2 bude od 4. 9. úterní vysílání ve 20.00 nově patřit (výměnou za Kinobox, který mohou milovníci stříbrného plátna sledovat v pátek na ČT2 od 22.00) pořadu Krásný ztráty s Michalem Prokopem. Od 21.30 je ČT2 vyhrazena novému dokumentárnímu zamyšlení nad fenoménem kamenných symbolů epoch, událostí a osobností Pomníky – staronová tvář Evropy.

Ve středu je od 19.9. na ČT1 na 16.45 pro děti připraven Futuroskop aneb Věda pro všechny, cyklus pořadů, v němž se díky zvídavosti herečky E. Holubové a jejích dvojčat dozvědí o vynálezech, které změnily svět. Středeční večery na ČT1 od 20.00 patří premiérám zábavných pořadů, jako je talk show Bolka Polívky Bolkoviny (jubilejní 50. vydání 26. 9.), Udělám cokoliv, Život je kabaret, Za oponou nebo speciály Tak neváhej a toč! a Neuvěřitelný svět rekordů a kuriozit. Po 21.00 pokračuje večer pořadem plným emocí Pošta pro tebe. Od září se dříve pondělní Filmový klub přesouvá na středeční večer ČT2 od 21.30. Jako poctu nedávno zesnulému režiséru M. Antonionimu uvede ČT 12. 9. od 21.25 jeho nejslavnější snímek Zvětšenina.

Čtvrteční večery na ČT1 dvanáctkrát od 20. 9. ve 20.00 naladí atmosférou záhad, napětí a nečekaných rozuzlení v detektivkách slavné A. Christie s geniálním Hercule Poirotem a ve 21.45 pobaví Banánovými rybičkami Haliny Pawlowské. Čtvrtek večer na ČT2 od 20.00 patří velkému společenskému dokumentu, jako např. Kamarádky na smrt (režie L. Kaboš) o ženách, které vstoupily do Svobodových legií v době II. svět. války, Au! (režie A. Činčerová) na téma domácí násilí, či Máma a já (režie J. Stivín) o herečce Evě Svobodové očima jejího syna Jiřího Stivína.

Osvědčená skladba pátečních večerů po 20. hodině na ČT1 potěší od 31. 8. očekávanými třinácti díly třetí premiérové řady seriálu brněnského studia Četnické humoresky. Úspěšný prvorepublikový seriál zavádí diváky opět mezi příslušníky brněnské četnické pátrací stanice, jeho děj se uzavírá v období podpisu Mnichovské dohody (hrají T. Töpfer, I. Trojan, A. Antalová, M. Donutil, V. Preiss, Z. Herfortová, J. Bohdalová, Z. Junák, O. Krasko, J. Grygar a další). Scénář napsal M. Fedaš, A. Moskalyk a P. Moskalyková Solo, která se také po A. Moskalykovi ujala režie. Od 7. 9. ve 21.30 pokračuje premiérovými díly dokumentární cyklus 13. komnata, věnovaný herečce J. Obermaierové, československé Miss z roku 1989 I. Christové či moderátorce E. Janečkové. A následují nová vydání talk show Jana Krause Uvolněte se, prosím.

Sobotní ČT1 ve 20.00 nabídne střídavě zábavné pořady Hodina pravdy, Trapasy, Výzva, nově je připravena hudebně zábavná show Souboj hitů (29. 9.), která proti sobě postaví současné hity a nejoblíbenější české šlágry minulých let v novém střihu a v podání předních interpretů (L. Vondráčková, P. Bende, H. Zeťová, Gipsy.cz a další).

Od 3. 11. se o víkendech na obrazovky ČT vrací taneční show plná napětí, emocí a elegance: StarDance II …když hvězdy tančí, v níž bude soutěžní taneční páry opět tvořit osm celebrit a osm profesionálních tanečníků. Přímé přenosy budou stejně jako v loňském roce, kdy se soutěž stala nejsledovanějším pořadem roku 2006 a v anketě TýTý zvítězila v kategorii pořad roku, moderovat Marek Eben a Tereza Kostková.

V sobotu na ČT2 od 17.25 mohou poprvé diváci sledovat Biblické příběhy jako souvislý celek od 1. 9. do Vánoc. Devatenáctidílné filmové zpracování Bible vzniklo v široké mezinárodní koprodukci, na níž se ČT podílela, a za účasti významných světových režisérů, např. E. Olmiho, R. Yunga, R. Mertese a hvězdného hereckého obsazení (B. Kingsley, M. von Sydov, F. Nero, A. Aimée, K. M. Brandauer, O. Mutiová). V sobotu ve 20.00 bude obrazovka ČT2 patřit velkému umění, divadlu. Ke čtyřicátinám Divadla Járy Cimrmana např. uvedeme 1. září divadelní hru, kterou si na základě předchozího hlasování vyberou sami diváci z her Záskok, Vyšetřování ztráty třídní knihy a Blaník. Uplynulých 40 cimrmanolo­gických let připomene ve středu 24. 10. na ČT1 od 20.00 v zábavném večeru Den D – 40 let Divadla Járy Cimrmana. Diváci také uvidí Svěrákův a Smoljakův snímek Jára Cimrman, ležící, spící.

V neděli 9. 9. začíná na ČT2 v 18.40 nový zábavný kurz angličtiny Angličtina s mahárádžou. Pro nedělní večery s ČT1 je na 20.00 je připravena tradiční původní dramatická tvorba, premiéry atraktivních a hvězdně obsazených televizních inscenací a filmů, např. kriminální televizní film o patologickém vztahu mezi matkou a synem Škodná (2. 9.), milostný příběh, kterému se nedostává milosti, aby došel naplnění Indián a sestřička (9. 9.), Hodina klavíru s B. Polívkou v hlavní roli filmu o velké touze, marné lásce a nejvzácnějším lidském citu – přátelství. Připraveny jsou také večery složené z drobnějších komedií Nadměrné maličkosti a 3 plus 1 s Miroslavem Donutilem, který také ztvárnil v dramatizacích detektivních románů Emila Vachka Muž a stín a Zlá minuta slavného detektiva Klubíčka. Z dalších nedělních titulů: komedie ze současnosti Kolotoč, černá komedie o nečekaném dědictví Doblba! a velkolepý epos lásky a prokletí dnes už legendárního scenáristy V. Körnera Krev zmizelého, dramatický příběh matky a dcery z 2. světové války a jejich zápasu o základní lidské právo – žít svůj život. Od 9. 9. budou moci diváci vždy v neděli na ČT1 od 22.05 sledovat v dokumentárním cyklu Restart, příběhy těch, kteří prošli životním restartem a našli cestu ze zdánlivě bezvýchodné situace. ČT2 v neděli večer opět přinese Večery na téma… komponované ze zajímavých a dnes často unikátních krátkých dokumentů a v novém vysílacím čase 22.00 exkluzivní a poutavé rozhovory M. Ebena Na plovárně.

Každý pracovní den v podvečerním čase pokračuje na ČT1 série oblíbených life-stylových magazínů: Kluci v akci, Chalupa je hra, Pod pokličkou, Zahrada je hra a Bydlení je hra. Diváci nepřijdou ani o oblíbené publicistické pořady Šumná města, POKR, Černé ovce a Queer magazín. Kultuře v jejích nejrůznějších formách a stylech se ČT soustavně věnuje ve specializovaných magazínech Kultura.cz, Divadlo žije, Knižní svět, Folklorika, Musicblock a v mnohých dalších.

Pořady pro děti a mládež tvoří trvalou, tradiční a diváky oblíbenou součást programové nabídky ČT a zcela specifický a ojedinělý programový typ v české televizní tvorbě a vysílání. Děti si oblíbily Hřiště 7, ve kterém se seznamují se zajímavými hosty, dozvědí se nové zajímavé informace, dostanou dobré rady, pobaví se premiérami různých cyklů a kabaretů, od 9.9. také reprízou oblíbeného sci-fi seriálu Návštěvníci, který v humorné nadsázce konfrontuje náš nedokonalý svět s dokonalostí světa budoucnosti. Nemenší oblibě dětských diváků se těší Kouzelná školka s pohádkami a povídáním pro nejmenší, pořad o dětech, které potřebují pomoc a o těch, kteří jim pomáhají: Pomáhejme si, a diskusní pořad, kde se mluví jasně a otevřeně o tom, jak vidí děti svět kolem sebe: Tykadlo. A samozřejmě Večerníček. Z nových pořadů se mj. na podzimní obrazovce objeví od 13. října na ČT1 od 18.15 seriál Škola Na Výsluní, odehrávající se na malé venkovské škole, která bojuje o existenci a jejíž 7. třída se pod vedením nové učitelky promění z nejhorší a nejrozhádanější třídy v kolektiv, který se umí společně postavit jak za malou, tak i za velkou a zásadní věc (hrají V. Žilková, P. Řezníček, M. Steinmasslová, R. Hrušínský, P. Kříž a dal., námět a scénář E. a I. Pelantovi, režie M. Balajka). Pohádková tvorba České televize každoročně dotváří rodinnou sváteční atmosféru našich domovů. Určitě to platí o příběhu Oskara Wildea o chlapci, který ztratil svou krásnou tvář Dítě hvězdy nebo o dvou nových seriálech Večerníčku Doktor Animo (režie P. Koutský), příběhu lékaře, který nejen léčí malá a velká zvířata, ale i jako jejich dobrý přítel se jim snaží splnit zvláštní a bláznivá přání, a Berta a UFO (režie I. Hejcman) o přátelství mimozemšťana a malé zvídavé a někdy trochu neohrabané dívenky, vynikající vrozenou inteligencí a nadprůměrnou vynalézavostí.

Kostru čtyřiadvaceti­hodinového informačního servisu na ČT24 tvoří stabilně hlavní zpravodajská relace v každou celou hodinu a stručný přehled nejdůležitějších zpráv vždy v půl. V případě mimořádných událostí program pružně reaguje, zařazuje živý vstup ze studia či přímý přenos z místa dění. Nejrychlejší zpravodajství v ČR je doplněno o podrobné analýzy, specializované informace z politiky, ekonomiky, kultury, Evropské unie apod. Neustále aktualizované zpravodajství naleznou diváci také na internetovém portálu na adrese www.ct24.cz. Novinkou bude od 5. 11. dopolední vysílání Před polednem – živě moderovaný blok, který respektuje osobitý rytmus i specifické diváky tohoto denního času. V jeho rámci diváci uvidí mj. od 10.10 do 10.30 cyklus Světadíl, zvláštní edici zahraničních informací, světově-regionální zprávy v kontextu s podrobnostmi, aktuální zprávy, rozhovory, zajímavosti, přehledy názorů na pět oblastí světa (pondělí – Asie, úterý – Amerika, středa – Evropa, čtvrtek – Afrika, pátek – Blízký východ) a od 11.40 do 12.00 futurologický pořad Milénium, mapující nejmodernější trendy a objevy z měnícího se světa – věda, výzkum, historie, futurologie, architektura, design, literatura.

ČT4 SPORT vysílá 16 hodin denně a klade důraz na aktuálnost, rozmanitost a poskytování prostoru širokému spektru sportů včetně těch, které zatím nebylo na obrazovce moc vidět. Tvůrci již od počátku upřednostňují český sport nebo zahraniční soutěže, jichž se Češi účastní.

Podzimní sport v programu České televize, to je od září především BULY, který vždy ve čtvrtek na ČT2 od 17.15 uvede přímý přenos utkání hokejové EXTRALIGY 2007–08, ale také přenosy významných sportovních událostí (mj. domácí: Davic Cup: Česko–Švýcarsko, Pohár UEFA, Zlatá přilba, Velká pardubická, SP v cyklokrosu, a zahraniční: Golden League atletika, Světové atletické finále 2007, Liga mistrů UEFA 2007–08, ME basketbal a volejbal, MS plochá dráha, MS veslování a dal.) a sportovní publicistika.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).