Hlavní navigace

Český dokumenT 2010 – nejnovější dokumenty v kině!

[Tisková zpráva] Přehlídka dokumentárních filmů České televize – 16. a 17. června 2010, pražské kino Atlas

Sdílet

Nestihli jste některý z dokumentů v televizi? Chcete si jej vychutnat na velkém plátně? Přijďte do kina na Český dokumenT, přehlídku nových dokumentárních filmů, vyrobených v České televizi nebo v koprodukci s ní. Ve dnech 16. a 17. června nabídneme ve dvou kinosálech kina Atlas vedle téměř dvaceti dokumentů také setkání s letošní jubilantkou, režisérkou Drahomírou Vihanovou, a diskuse s autory i tvůrci.

Vstupné 29 Kč (dopoledne) a 49 Kč (odpoledne a večer), permanentka 150 Kč. Program a více informací: www.ceskatele­vize.cz/cesky­dokument

Česká televize se významnou měrou podílí na tváři české dokumentární tvorby nejen jako dominantní producent, ale také jako nositel kvality. Pro druhý ročník přehlídky Český dokumenT byla vybrána díla, natočená letos nebo vloni, která byla nebo budou uvedena na televizní obrazovky v premiéře letos. Na výrobě snímků se podílela všechna tři televizní studia ČT – pražské, brněnské a ostravské.

V celodenním programu, jehož dopolední část je spíše určená školám, bude představena žánrová a tematická pestrost televizního dokumentu včetně dlouhometrážních dokumentárních filmů, uváděných v kinech, které ČT rovněž podporuje. Většina tvůrců svůj dokument přijde osobně představit. Diváci se mohou těšit na tyto filmy: Szent István… osud rakousko-uherské bitevní lodě (režie Petr Jančárek), Africké kořeny – české tančení (Nenad Djapič), Český mír (Vít Klusák a Filip Remunda), Oko nad Prahou (Olga Špátová), Špalíček B. Martinů – Drž rytmus! (Olga Sommerová), Můj otec generál (Marcel Petrov), EASTSIDESTORY – Romeo & Julie 3. tisíciletí (Tereza Kopáčová) a Šil jsem u Kubiše (Pavel Štingl). V sekci 50. léta budou uvedeny tituly Mlynáři od Babic (Marcel Petrov) a Cesta k moci (Robert Sedláček).

V předpremiéře budou navíc promítnuty filmy Meteory českého komiksu (Jan Motal), Česko na provázku (Jan Gogola ml.) a vybraný díl Mému otci z cyklu Děti 50. let (Sunfilms, ČT, FAMU). Součástí přehlídky bude Profil režisérky Drahomíry Vihanové, která letos slaví 80. narozeniny a bude naším váženým hostem. Promítneme její filmy Hledání, Variace na téma hledání tvaru, Proměny přítelkyně Evy, Za oknem… a Denně předstupuji před Tvou tvář.

Festival zakončí film Země snů Martina Ryšavého, který 7. června získal Cenu Pavla Kouteckého, udělovanou režisérům dokumentárních filmů, která nese jméno historicky prvního držitele Českého lva za dokument a podporuje jeho pokračovatele, trpělivé pozorovatele světa schopné sdělit své pocity a postřehy filmem. Letos počtvrté udělované ocenění založili spolupracovníci a přátelé režiséra Pavla Kouteckého po jeho tragické smrti v roce 2006. Vyhlašuje je Asociace Film & Sociologie a Divadlo Archa ve spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Jeden svět. www.ceskatele­vize.cz/press/o­ceneni.php

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).