Rozvrat a chaos způsobený pádem komunistického impéria nabídl dříve nesvobodným sovětským zemím nové naděje a šance, ale přinesl i četná úskalí. Koprodukční film společnosti Armada Films a České televize Mlčeti zlato ukazuje proměnu kyrgyzského venkova poté, co si kanadská firma otevřela nedaleko jezera Issyk-Kul obrovský důl na zlato.
Snímek popisuje náhlý vpád kapitalismu do kyrgyzské vesnice, v níž komunismus ještě neskončil. Po léta byli vesničané z podhůří Tien Šanu zvyklí spoléhat na velkého bratra SSSR, který jim zajišťoval vcelku pohodlný život. Po rozpadu sovětského impéria však nastala Kyrgyzům krušná doba. Trvala jen do chvíle, než v horách nad jejich vesnicí otevřela kanadská firma kolosální důl na zlato. „Velký bratr" z Kanady mohl jejich potřeby naplnit stejně vrchovatě jako jejich kremelský předchůdce. Alespoň si to tak všichni představovali. Dokument Mlčeti zlato ukazuje, jak bizarně může vypadat proměna bývalé sovětské republiky v novou demokracii s tržním hospodářstvím. Vpád kapitalismu a těžba zlata totiž přinášejí vesničanům dříve netušené možnosti a zároveň je i ohrožují.
Důl zvyšuje životní úroveň některých jednotlivců, ale prohlubuje za komunistické éry téměř neexistující sociální rozdíly. Někteří lidé spolu přestávají komunikovat a začínají si závidět. Práce v dole se vykupuje loajalitou k firmě. Kdo ji má, nepozastavuje se většinou nad tím, že na národním bohatství vydělává někdo jiný, nebo že ekologická katastrofa způsobená jedovatým kyanidem ničí zdraví místním lidem a působí nenávratné škody i krásné krajině. Místní aktivistka na to upozorňuje, ale nemá moc příznivců. Ostatní spíš hovoří o existenci černé listiny, kam úřady zanášejí „potížisty“. I původně sdílní vesničané už pak nechtějí filmařům nic říci, protože „pro vás je to záběr, pro nás práce“. Minulost se podivně snoubí s přítomností. Jeden válečný veterán nejprve velebí politické schopnosti Stalina, ale když dostane ke Dni vítězství dárek od těžařské firmy, dodává smířlivě, že ani tato doba není špatná.
Film Mlčeti zlato získal dvě hlavní ceny na prestižním festivalu dokumentárních filmů v Lipsku 2010: Cenu televize MDR za nejlepší východoevropský dokumentární film a Healthy Workplaces Film Award, kterou porota uděluje nejlepšímu filmu s tematikou lidské práce.