Hlavní navigace

Český registrační systém FRED míří za hranice

[Tisková zpráva] 10. července Praha - Správci angolské národní domény budou pro registraci domén s koncovkou .CO.AO a .IT.AO používat český registrační systém FRED (Free Registry of ENUM and Domains). Oznámili to zástupci západoafrické země na nedávném setkání organizace ICANN v Paříži. Registrační systém FRED vyvinuli zaměstnanci sdružení CZ.NIC a od loňského října v něm současně spravují českou národní doménu .CZ a doménu ENUM. Registrační systém FRED byl v říjnu 2007 uvolněn jako open source a Angola je po České republice první zemí, která jej bude používat.

Sdílet

„Na zavedení nového registračního systému pro domény .CO.AO a .IT.AO jsme spolupracovali s odborníky z České republiky, Portugalska a Francie. Tato spolupráce umožnila rychlé zavedení systému FRED pro angolský národní registr,“ řekl na setkání ICANN v Paříži Gregory Bernard, který má zavedení systému FRED v Angole na starosti. „V tuto chvíli probíhá testování nového registračního systému, které by mělo trvat ještě dva měsíce. Systém FRED pro registraci domén .CO.AO a .IT.AO chceme spustit do ostrého provozu v září,“ dodal Gregory Bernard.

Registrační systém FRED (http://fred.nic­.cz/) uvolnil CZ.NIC jako open source v říjnu loňského roku. Současně s tímto krokem otevřelo sdružení diskusi, která by měla navrhnout další úpravy a vylepšení tohoto systému. I angolští správci již ohlásili, že JAVA konektor rozšiřující systém FRED uvolní také jako open source, stejně tak zváží zveřejnění jako open source i u dalších vylepšení nebo rozšíření.

„Díky tomu, že se přidávají další uživatelé systému FRED, vzniká komunita, která ho může dále rozvíjet a vylepšovat. Jsme rádi, že je o tento systém zájem a doufáme, že se v blízké budoucnosti přidají i další země, které jej budou chtít zavést,“ uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.