Hlavní navigace

Český rozhlas je partnerem projektu Březen - měsíc internetu 2007

[Tisková zpráva] Český rozhlas si velmi dobře uvědomuje nutnost využívání moderních komunikačních a informačních technologií. Chápe tak samozřejmě i potenciál a sílu takového média, jakým je internet. Jelikož je i zájmem Českého rozhlasu další rozšiřování počtu uživatelů této celosvětové sítě, velmi rád opět spojil své jméno s projektem Březen – měsíc internetu.

Sdílet

Český rozhlas se však do této myšleny zapojuje aktivně i jako samotná organizace. Od roku 2000 proto buduje největší portál veřejnoprávní služby www.rozhlas.cz. Vedle aktuálních informací, denního zpravodajství a zajímavých multimediálních projektů je pro rozhlas dnes již samozřejmostí, že je zde dostupné i internetové vysílání všech jeho stanic.

A není jich málo. Český rozhlas totiž v současné době vysílá na vlnách 4 celoplošných a 12 regionálních stanic. Na základě smlouvy s Ministerstvem zahraničních věcí ČR pak zajišťuje také vysílání do zahraničí a to v šesti jazycích. Prostřednictvím digitálního vysílání DVB-T nabízí ještě čtyři další speciální stanice: Český rozhlas Rádio Česko, Český rozhlas D-dur, Český rozhlas Leonardo a stanici pro mladé Český rozhlas 4 – Radio Wave.

Český rozhlas zároveň na svých webových stránkách nabízí také unikátní internetovou službu – Rádio na přání, která přináší posluchačům možnost si zpětně přehrát na internetu pořady Českého rozhlasu. Od roku 2004 se umisťují na webové stránky Českého rozhlasu (www.rozhlas.cz) zvukové záznamy vybraných pořadů ve formátu MP3. V současné chvíli si může uživatel vybrat ze šestnácti stanic (celoplošné, regionální a speciální), osmi tématických okruhů a pěti speciálních projektů. Za tři roky provozu je dostupných více než 42 000 záznamů, které jsou uživatelům stále k dispozici.

Internetová stránka s audio archivem nabízí aktuální záznamy pořadů, které lze stáhnout na svůj počítač, nebo poslouchat online. Jednoduchá navigace umožňuje listování, hledání ve starších záznamech a třídění dle data vysílání. Uživatel si může z dostupných záznamů sestavit vlastní vysílání, které není omezeno na konkrétní stanici nebo téma a tím se stává jakýmsi virtuálním šéfredaktorem.

V rámci Rádia na přání je dostupná také služba podcasting. Ta umožňuje uživateli pomocí speciálního programu synchronizovat záznamy pořadů se svým přenosným multimediálním přehrávačem. Pořady Českého rozhlasu tak můžete zpětně poslouchat kdekoliv.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).