Hlavní navigace

ČESKÝ ROZHLAS OCENIL FOTOGRAFIE ZE ŽIVOTA ROMŮ

[Tisková zpráva] Odborná porota vyhodnotila fotografickou soutěž Romipen a ocenila nejlepší snímky. Soutěže se zúčastnilo 42 fotografů z deseti zemí, kteří poslali 264 fotografií. Soutěžní příspěvky zachycují romský život v patnácti zemích světa.

Doba čtení: 2 minuty

„Byli jsme ohromeni vysokou kvalitou mnoha zaslaných fotografií. Ukázalo se, že zde jsou velmi talentovaní fotografové zabývající se tématy, které soutěž Romipen chtěla veřejnosti představit,“ uvedla autorka nápadu a redaktorka Českého rozhlasu Online Jan Šustová.

Předseda odborné poroty soutěže, americký fotograf Chad Evans Wyatt k tomu dodal: „Každý je vítězem. Tato soutěž sloužila vyšším cílům: překonat stereotypy, se kterými se člověk na fotografiích Romů setkává, a namísto nich nabídnout obrazy, které jsou poctivé, pravdivé a krásné. Práce takovýchto autorů je jedním z další nástrojů k otevření společnosti, v jejímž jádru žije cenná a historická menšina, plná přínosů pro ty, kdo se s ní učí plnohodnotně komunikovat.“

Prvním místem porota ocenila Douglase Greena s fotografií „Portrét u okna“, která byla pořízena v Litvě ve vesnici Eišiškes. Zachycuje čekání otce a dětí na matku, která se po dlouhé nemoci vracela z nemocnice. Druhý se umístil Nikola Mihov z Bulharska s fotografií z cyklu „Todorův den alias Velikonoce na koni“. Fotografie zobrazuje stejnojmenný bulharský festival v romských čtvrtích hlavního města Sofie.

Tradičně se zde pořádají závody koní s vozy, aby se tak připomněl význam koní v bulharské historii. Třetí místo v soutěži Romipen patří českému fotografovi Petru Axmannovi, autoru řady zajímavých fotografií ze života Romů v České i Slovenské republice. V soutěži Romipen se umístil s fotografií „Bijav/Svatba“, která byla pořízena v romské osadě Dolina na Slovensku.

Ocenění autoři obdrží hodnotné věcné ceny, například digitální fotoaparát, poukazy na nákup fotografického zboží a notebook.

Fotografie zaslané do soutěže Romipen jsou vystaveny na stránkách www.rozhlas.cz/ro­move s popisky v češtině a angličtině. Český rozhlas plánuje také jejich výstavy. První prezentace fotografií se uskutečnila na Mezinárodním festivalu romského umění v Temešváru v Rumunsku, který probíhal od 6. do 10. srpna. Fotografie se na něm promítaly každý večer v letním kině během festivalových koncertů. V České republice bude výstava nejzajímavějších fotografií ze soutěže k vidění v Muzeu romské kultury v Brně od poloviny února do konce května 2009.