Hlavní navigace

ČESKÝ ROZHLAS OCENIL FOTOGRAFIE ZE ŽIVOTA ROMŮ

[Tisková zpráva] Odborná porota vyhodnotila fotografickou soutěž Romipen a ocenila nejlepší snímky. Soutěže se zúčastnilo 42 fotografů z deseti zemí, kteří poslali 264 fotografií. Soutěžní příspěvky zachycují romský život v patnácti zemích světa.

Sdílet

„Byli jsme ohromeni vysokou kvalitou mnoha zaslaných fotografií. Ukázalo se, že zde jsou velmi talentovaní fotografové zabývající se tématy, které soutěž Romipen chtěla veřejnosti představit,“ uvedla autorka nápadu a redaktorka Českého rozhlasu Online Jan Šustová.

Předseda odborné poroty soutěže, americký fotograf Chad Evans Wyatt k tomu dodal: „Každý je vítězem. Tato soutěž sloužila vyšším cílům: překonat stereotypy, se kterými se člověk na fotografiích Romů setkává, a namísto nich nabídnout obrazy, které jsou poctivé, pravdivé a krásné. Práce takovýchto autorů je jedním z další nástrojů k otevření společnosti, v jejímž jádru žije cenná a historická menšina, plná přínosů pro ty, kdo se s ní učí plnohodnotně komunikovat.“

Prvním místem porota ocenila Douglase Greena s fotografií „Portrét u okna“, která byla pořízena v Litvě ve vesnici Eišiškes. Zachycuje čekání otce a dětí na matku, která se po dlouhé nemoci vracela z nemocnice. Druhý se umístil Nikola Mihov z Bulharska s fotografií z cyklu „Todorův den alias Velikonoce na koni“. Fotografie zobrazuje stejnojmenný bulharský festival v romských čtvrtích hlavního města Sofie.

Tradičně se zde pořádají závody koní s vozy, aby se tak připomněl význam koní v bulharské historii. Třetí místo v soutěži Romipen patří českému fotografovi Petru Axmannovi, autoru řady zajímavých fotografií ze života Romů v České i Slovenské republice. V soutěži Romipen se umístil s fotografií „Bijav/Svatba“, která byla pořízena v romské osadě Dolina na Slovensku.

Ocenění autoři obdrží hodnotné věcné ceny, například digitální fotoaparát, poukazy na nákup fotografického zboží a notebook.

Fotografie zaslané do soutěže Romipen jsou vystaveny na stránkách www.rozhlas.cz/ro­move s popisky v češtině a angličtině. Český rozhlas plánuje také jejich výstavy. První prezentace fotografií se uskutečnila na Mezinárodním festivalu romského umění v Temešváru v Rumunsku, který probíhal od 6. do 10. srpna. Fotografie se na něm promítaly každý večer v letním kině během festivalových koncertů. V České republice bude výstava nejzajímavějších fotografií ze soutěže k vidění v Muzeu romské kultury v Brně od poloviny února do konce května 2009.