Hlavní navigace

Český rozhlas Olomouc připravil na 17. listopad pestrý a nevšední program.

[Tisková zpráva] Prožijte Den boje za svobodu a demokracii při poslechu vašeho moravského rádia.

Sdílet

Sváteční den otevře premiéra hanácké plkačky Ludvíka Přidala „Na zajice se s bobnem nesmi“, která vypráví o dvou muzikantech pytlácích. V podání Františka Sedláka poslouchejte v 8,30 hodin.

Za nelehkou dobou totality, která nebrala ohledy ani na děti těch, které stíhala, se ve svém dokumentu Děti nepřítele státu ohlédnou Radka Kvasničková a Ivana Pustějovská, které zmapovaly osudy někdejšího vyškovského junáckého vůdce a politického vězně minulého režimu Jaromíra Indry. „Snažily jsme se nastínit obrazy statečného muže prostřednictvím vzpomínek jeho dvou dětí – Věry Pytlíčkové – Indrové a Jaromíra Indry mladšího. Právě na základě jejich vzpomínek a jejich životů vyprávějí příběh, jakých se v někdejším komunistickém Československu odehrálo mnoho – příběh člověka, který se po únoru 1948 stal pro své demokratické zásady novému režimu nepohodlný. A protože režim byl důsledný, cech nepřátel státu celý život nesli i jeho potomci. Pořad posluchače zavede hned na tři místa – do Olomouce, kde žije Věra, do rodného domu ve Vyškově, kde žije její bratr a do základní školy v Bohuňovicích na Olomoucku, kam dcera Jaromíra Indry přijela přednášet o zločinech minulého režimu.“ dodává Ivana Pustějovská.

Pořad tak, na základě vzpomínání dávno dospělých dětí, nabízí nejen pohled na jejich otce a jeho odkaz, ale zachycuje v odlišných podobách i je samé. Ukazuje, jak se každý po svém vyrovnávali a vyrovnávají s nelehkou životní situací. Děti nepřítele státu si můžete na vlnách Českého rozhlasu Olomouc poslechnout od 10,05 hodin.

Pozvání do svátečního Větrníku přijala herečka Taťjana Medvecká, která je už 36 sezón věrná Národnímu divadlu. Získala dvě Ceny Thálie, miluje tanec, cizí jazyky, pracuje v Nadaci profesora Vejdovského, hodně času tráví u rozhlasového mikrofonu a ráda se prochází v pražské Šárce. Povídat si s ní bude v 11,05 hodin Dita Vojnarová.

Rozhlasovou dramatizaci dnes už klasického díla o strachu a smíření Ucho, připravil Český rozhlas Olomouc v premiéře na 15,05 hodin. Hru o Ludvíkovi a Anně, kterou podle legendárního filmového scénáře Jana Procházky napsala jeho dcera Lenka, natočil s herci Igorem Barešem, Ivanou Plíhalovou a Petrem Jarčevským pro rozhlas režisér Michal Bureš: „Je to příběh plný vnitřního napětí, místy až cynického humoru a překvapivých zvratů. Jeho hlavním tématem dnes není to, že jsme sledováni a monitorováni, ale zda nám naše čest a svědomí dovolí v takové situaci bez obav žít a existovat.“

Natočení hry předcházela divadelní inscenace Moravského divadla, kterou stejný tvůrčí tým dopremiéroval loni v březnu a od té doby je stále na repertoáru

Příběh v dopisech Karla Zemana, totálně nasazeného studenta, který za druhé světové války nuceně pracoval v německém Essenu, připomene na vlnách Českého rozhlasu Olomouc Mezinárodní den studentstva a osudy všech do Německa nedobrovolně odvlečených studentů. Pásmo s názvem Život na pavučině natočil režisér Tomáš Soldán: „Zima, tvrdá práce a neodbytná přítomnost smrti, vřelé vtipy a uvolněné večery s hudbou. Takové protichůdné zážitky rámovaly každodenní existenci českých, francouzských a dalších studentů v Kruppových filiálkách v německém Essenu. Rok 1942 přinášel totálně nasazeným s každým dnem především jistotu dalšího náletu, snad už posledního. „Když spustí poplach, běžím do přízemí a vyzkouším, jestli Kolínský rozhlas již vysadil, tím totiž sledujeme, jak daleko letci jsou. Pak jdu do krytu, kde už všichni jsou až na starého pána, vše mu déle trvá,“ popisuje essenskou rutinu v jednom ze svých dopisů Karel Zeman, budoucí svitavský a blanenský lékař. Jeho svědectví je jedním z mnoha, přesto dokázal díky svým zprávám osobitým způsobem zachytit neustálý šerosvit essenských lágrů a továren. Zeman se v dopisech psaných rodičům a bratru Jendovi do Olomouce často vyjadřoval s nadějí a s nadhledem, chtěl své blízké ušetřit štěnic a zvracení, krve a sutin, do kterých se krásný Essen postupně propadal. Ani silná nátura však nakonec nedokázala oddálit Zemanovo setkání se smrtí. Bylo to přitom setkání nečekané a až krutě ironické.“

Pořad autorsky připravila absolventka scenáristiky na JAMU, Zemanova vnučka Karolina Opatřilová. V režii Tomáše Soldána se představí Josef Pejchal, Miluše Hradská a Petr Kubes. Poslouchejte v 18,30 hodin.