Hlavní navigace

ČESKÝ ROZHLAS PARTNEREM PUBLIKACE MUZIKÁL EXPRES

[Tisková zpráva] Český rozhlas je mediálním partnerem knihy, která vznikla na půdorysu stejnojmenného pořadu, vysílaného na rozhlasových vlnách již déle než 18 let.

Sdílet

Muzikál expres je vůbec první českou publikací, která podrobně mapuje vývoj světového muzikálového divadla od Show Boat až po The Producers. Zabývá se vlastní historií, vývojem tohoto druhu hudebního divadla a dobovými souvislostmi.

Soubor s názvem Muzikál jsem já! obsahuje portréty přibližně dvacítky nejvýznamnějších skladatelů, libretistů, producentů, režisérů a choreografů, kteří více než osmdesátiletou historii muzikálu vytvářeli. V knize nechybí ani TOP 15 Broadwaye a West Endu, tedy žebříčky nejdéle uváděných děl. Publikace je doplněna i stručným slovníčkem pojmů a rejstříky titulů a jmen.

Muzikál expres je určen všem, kteří se o muzikál zajímají. Tedy nejen jeho divákům, nýbrž i těm, kteří jej nějakým způsobem kreativně spoluvytvářejí. Kniha vyšla v červnu 2008 v brněnském nakladatelství Větrné mlýny. Obsahuje na 500 stran a je doplněna celou řadou barevných fotografií z původních nastudování uvedených muzikálů i jeho českých verzí.

Autor knihy Michal Prostějovský je novinář a publicista, který se tématikou muzikálu zabývá celá desetiletí. Od roku 1983 žije střídavě v německém Kolíně nad Rýnem a v Praze. Po téměř dvě desítky let byl redaktorem německých rozhlasových stanic Deutschlandfunk a Deutsche Welle. Díky svému pobytu v zahraničí měl možnost vývoj světové muzikálové scény posledních 25 let pozorovat z bezprostřední blízkosti.

Od počátku devadesátých let je navíc jedním z těch, kdož se podílejí na rozvoji moderní muzikálové scény v České republice. Na jedné straně od roku 1990 vysílá každý týden na vlnách Českého rozhlasu pořad Muzikál expres, který mapuje současnou muzikálovou scénu ve světě. Na druhé straně je sám součástí české muzikálové scény. V roce 1994 do češtiny přeložil libreto muzikálu Jesus Christ Superstar. Postupem let následovaly i další muzikály Andrew Lloyda Webbera – Evita, Cats, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat a také klasické dílo dvojice Rodgers a Hammerstein Carousel. Jako umělecký šéf a spoluproducent realizoval v Praze v roce 1999 projekt Rusalka – Muzikál, který byl muzikálovou adaptací slavné stejnojmenné opery Antonína Dvořáka. Od roku 2005 přednáší historii i současné trendy muzikálu na katedře divadelní vědy Filosofické fakulty UK v Praze.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).