Hlavní navigace

Český rozhlas připomene život a dílo Arnošta Lustiga

[Tisková zpráva] Regionální vysílání Českého rozhlasu připomene tento týden osobnost a dílo známého českého spisovatele Arnošta Lustiga, od jehož úmrtí uplynul právě jeden rok. V cyklu Životopisy se za svým životem ohlíží sám slavný spisovatel.

Sdílet

Přesně před rokem, v sobotu 26. února, zemřel v Praze ve věku nedožitých pětaosmdesáti let spisovatel Arnošt Lustig. Novinář a autor knih o holocaustu, kterým jako mladík prošel, podlehl nemoci, se kterou bojoval pět let. Autorka série pěti desetiminutových setkání Eva Lenartová nyní využila unikátní nahrávky rozhovorů, které s Lustigem vedla v době jeho onkologické léčby v Ostravě.

„Každý, kdo se někdy ocitl v blízkosti Arnošta Lustiga, ocitl se ve středu jeho pozornosti. Arnošt Lustig byl zvědavý na každého a na všechno a v rozhovoru přímo ideální diskutér. Nikdy nepředpokládal, že jeho společníci mají stejné vzdělanostní zázemí, jako měl sám. Kdyby v diskusi argumentoval Babičkou Boženy Němcové, připomenul by v několika nenápadných větách, kdo byla autorka a o čem je kniha. U kafe vznikl nakonec v čistém sestřiženém tvaru přibližně hodinový rozhovor, kde redaktorka je ovšem jen skromným posunovačem děje. Přestože Arnošt Lustig v té době absolvoval fyzicky a jistě i psychicky náročnou léčbu, stále se usmíval. Od setkání s Arnoštem Lustigem vím, že je dobré, krásné a zázračné ráno se probudit,“ přibližuje detaily z natáčení s Arnoštem Lustigem autorka Eva Lenartová, která poskytla pro ČRo i krátkou ukázku povídání se slavným autorem knih.

„Já když jsem se vrátil z těch lágrů, tak jsem šel navštívit mýho učitele, kterého jsem měl nejradši ze všech, jmenoval se Jůza. A tak jsem šel za tím Jůzou a on se mě ptal, kde jsem byl. Tak jsem mu to stručně řek a když se mě vyptával na podrobnosti, tak jsem mu vybral, o čem to zhruba bylo. Že tě chtěli zotročit, ponížit, vyčerpat a zabít. A on mě začal hladit po hlavě a já viděl, že mi nevěří, že si myslí, že jsem se pomát. Vyprávěl jsem mu věci, který nechápal. Pak jsem si všim, že když jsem to říkal třeba sousedům, taky se na mě dívali, jako že jsem se pomát. Tak jsem viděl, že tomu, co se snažím říct, nikdo nevěří. Tak jsem to zkusil napsat.“

Cyklus Životopisy vysílají denně od pondělí do pátku regionální studia Českého rozhlasu, reprízu pořadu můžete naladit také večer v jednotném čase 19:30 hod.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).