Hlavní navigace

Český rozhlas se umístil před BBC na Prix Italia

[Tisková zpráva] Ze 61. ročníku festivalu Prix Italia v Torinu si Český rozhlas odvezl skvělé ocenění za inscenaci hry Georga Büchnera – „Vojcek“ v kategorii Drama. Porazil švédskou a britskou tvorbu. Umístil se těsně za absolutním vítězem Prix Italia, jímž se stalo dílo německé ARD – „Historie mého těla v devíti dílech“. Porota hodnotila třináct děl ze dvanácti zemí světa.

Sdílet

„Druhé místo je skvělé! Dokonce se nám podařilo předstihnout BBC,“ řekl režisér Aleš Vrzák a dodal: „do nejužšího finále jsme se dostali prvním hlasováním až na čtvrtém místě a ve finále jsme skončili druzí za německou tvorbou.“

Divadelní hru „Vojcek“ německého autora 19. století Georga Büchnera, kterou přeložil Ludvík Kundera, rozhlasově upravil Hynek Pekárek, režisérem je Aleš Vrzák, zvukovým designérem a zároveň také autorem scénické hudby pak Michal Rataj. Porota Prix Italia ji ohodnotila jako perfektně vyváženou adaptaci textu, jenž je považován za jeden ze světově nejskvělejších. Jádrem děje je vášeň a děsivý příběh lásky se špatným koncem. Toto dílo pro rozhlasové vysílání bylo podle poroty úžasně zrežírované a produkované – mixáž zvuku, hudby a pozoruhodných výkonů.

O hře „Vojcek“
Vojcek, voják a holič, je člověk duševně i materiálně zubožený, neustále mrzačený jak službou pochybné autoritě, tak nelidskými lékařskými experimenty. Jediným naplněním jeho života je vztah k Marii a dítěti, které vychovávají. Mariina nevěra dohání Vojcka, štvance všudypřítomné reality i vlastních úzkostí a hněvu, k zoufalému činu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).